Špionáž a trest 12 let. Seniorka špehovala na Krymu flotilu, tvrdí ruský soud

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
29. 3. 2021 22:33
Soud na Ruskem anektovaném Krymu poslal na dvanáct let do vězení ukrajinskou seniorku, kterou shledal vinnou z vlastizrady. Šestašedesátiletá žena podle něj shromažďovala informace pro ukrajinské ministerstvo obrany o leteckém pluku ruské Černomořské flotily na okupovaném poloostrově. Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová obvinění ženy označila za vykonstruovaná.
Ruská válečná loď, kotvící v krymském Sevastopolu.
Ruská válečná loď, kotvící v krymském Sevastopolu. | Foto: Shutterstock.com

Soud v krymském Sevastopolu ženu uznal vinnou z toho, že "vykonávala průzkumné úkoly" zaměřené na komunikaci flotily. "To jsou informace spadající pod státní tajemství. Kdyby byla předána, tato data by mohla být použita na úkor bezpečnosti Ruské federace," uvedl v dnešním prohlášení k verdiktu sevastopolský městský soud. Proces se podle něj odehrál za zavřenými dveřmi, jelikož v materiálech případu se objevily informace obsahující státní tajemství.

Verdikt je podle agentury TASS zatím nepravomocný a žena, která žije v krymském Bachčisaraji, se může odvolat. Ukrajinská ombudsmanka Denysovová rozsudek označila za "nezákonný". "Vyzývám mezinárodní komunitu, aby využila všechny možné nástroje ke zvýšení tlaku na Ruskou federaci, aby co nejdříve propustila všechny nelegálně zadržené ukrajinské občany a ukončila teror proti nim," uvedla Denysovová na sociální síti Telegram.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 a od té doby se tam podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) zhoršila situace v oblasti lidských práv. Na pronásledování si stěžují hlavně krymští Tataři. Stovky obyvatel Krymu - zejména krymských Tatarů - skončily ve vězení na základě obvinění ze špionáže nebo terorismu, uvedl server The Moscow Times.

VIDEO: Zeman je hlavním tlampačem ruských dezinformací, tvrdí Vrábel. 

Rusové pracují na rozložení naší demokratické společnosti dlouhé roky. Vychovali si tu pátou kolonu novinářů, říká datový analytik František Vrábel. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy