Tokio - Novozélandský ochránce velryb se nalodil na palubu japonské velrybářské lodi a pokusil se "zatknout" jejího kapitána.
Zadržením reagoval aktivista Pete Bethune z organizace Sea Shepherd (Pastýři moří) na potopení svého člunu, ve kterém spolu s kolegy bránili japonským námořníkům v lovu velryb.
Podle organizace Sea Shepherd Bethune Japonci do člunu aktivistů narazili záměrně, aby jej potopili. Velrybáři a japonské úřady ale shodně tvrdí, že potopení člunu aktivistů bylo jen nešťastnou náhodou, která se stala, protože se člun lovcům „motal" v cestě a bránil jim v plavbě.
„Jeho první pokus skončil neúspěchem, spadl do studené vody. Nicméně posádka velrybářské lodi jeho nalodění zprvu vůbec nezaznamenala," popsala nezisková organizace průběh záškodnické akce aktivisty.
Při incidentu, který skončil pádem vetřelce do vody, si prý Bethune lehce poranil palec, ale jinak je v pořádku. Nikdo z dvacetičlenné posádky Shonan Maru 2 nebyl zraněn a nedošlo ani k poškození lodi.
Japonská vláda označila akci ochránců přírody za reklamní tah. Podobný kousek již Pastýři moří provedli před dvěma lety, kdy se dva aktivisté rovněž nalodili na loď lovců velryb a přivázali se k části paluby. Domů je pak musela dopravit australská obchodní loď.
Ve vodách Atlantského oceánu začína být horko
V poslední době už jde o několikátý konflikt mezi ochránci velryb a jejich lovců. Naposledy aktivisté na velrybáře zaútočili kapslemi s kyselinou máselnou. Několik námořníků bylo zasaženo do obličeje, ale k vážnějšímu zranění nedošlo.
Japonsko nerespektuje úplný zákaz lovení velryb, který na základě mezinárodní úmluvy platí od roku 1986. Lovení těchto mořských savců ospravedlňuje tím, že velryby potřebuje kvůli vědeckým účelům. Přitom není žádným tajemstvím, že velrybí maso patří k vyhledávaným japonským delikatesám a lov velryb má v této zemi dlouhou tradici.
Podívejte se, v čem se prohánějí Pastýři moří