Japonští velrybáři si opět vyšlápli na loď ekologů

Monika Horáková
6. 2. 2010 13:27
Plavidlo ochránců přírody se tentokrát nepotopilo a pokračuje v blokádě.

Sydney - Námořní bitvy ekologů s velrybáři nekončí.

Zatím poslední incident se stal u Antarktidy, když japonští velrybáři podle agentury Reuters záměrně narazili svou lodí Jušin Maru 3 do plavidla Bob Barker, z něhož jí ochránci přírody z australské skupiny Sea Shepherd Conservation Society bránili v práci.

Po nárazu se trup lodi mírně protrhnul, potopení však údajně nehrozí. "Nikdo z posádky nebyl zraněn. Bob Barker nadále pokračuje v blokování prostoru. Cílem je zabránit překládání ulovených velryb a systematicky komplikovat ilegální lov těchto zvířat," uvádí se v prohlášení ekologických aktivistů.

Ke střetu dvou znesvářených skupin došlo naposledy letos v lednu. Tehdy se však loď Sea Shepherd Conservation Society po srážce s velrybáři potopila ke dnu.

Podle agentury Reuters byla loď doslova "rozkrojena" japonským plavidlem Šonan Maru napůl. "Aktivisté se pokoušeli oslepit japonskou posádku zelenými lasery," uvedla tehdy japonská strana.

Bitva o kytovce

Poškozená loď po střetu s japonskými velrybáři
Poškozená loď po střetu s japonskými velrybáři | Foto: Sea Shepherd Conservation Society

Lov velryb provázejí dlouhodobě spory. Již v roce 2007 se rozhodla australská vláda monitorovat počínání japonských velrybářů. Cílem bylo nasbírat důkazy, které by u soudu mohly zabránit pokračujícímu vybíjení velryb. Japonsko se však bránilo tím, že populace velryb se dostala do normálu a ochrana tak již není třeba.

Navíc Japonsko využívá mezery v celosvětovém zákazu lovu velryb z roku 1986, který umožňuje zabíjet kytovce kvůli vědeckému výzkumu. Opakovaně proto tvrdí, že se na ulovených velrybách provádí výzkum.

Jiné země se však domnívají, že velryby jsou pro Japonce zajímavé kvůli velrybímu masu, které končí v japonských restauracích. Japonské právo totiž dovoluje maso velryb pojídat.

 

Právě se děje

Další zprávy