Ostrov Iwodžima zaplnily lodě z krvavé bitvy. Experti varují před velkou erupcí

Video Video
25. 10. 2021 12:54
Otřesy tichomořské sopky Suribači vyzvedly z mořského dna vraky dvou desítek lodí. Vojáci Spojených států je na místě potopili během bitvy o ostrov Iwodžima na konci druhé světové války. Šlo o jedno z nejkrvavějších střetnutí v dějinách americké námořní pěchoty.
Sopka vyzdvihla z mořského dna desítky lodí. Ikonickému místu hrozí velká erupce. | Video: Youtube/ANN

Letecké záběry ukazují zbytky trupů 24 japonských transportních lodí, které americké námořnictvo ukořistilo, přesunulo na západní stranu ostrova a potopilo kvůli vybudování přístavu. Lodě sloužily jako vlnolamy k ochraně amerických plavidel, která vykládala vojáky a materiál.  

Mořské dno se ale nyní v důsledku seismické aktivity hory Suribači začalo zvedat. Vraky usazené na sopečném popelu se tak objevily nad hladinou. „Jiná barva moře v okolí naznačuje, že sopečná činnost ještě neutichla. Na ostrově Iwodžima může dojít k velké erupci,“ uvedl zhruba před týdnem pro japonský zpravodajský kanál All Nippon News Setsuja Nakada, ředitel vládního Centra pro výzkum sopek.

Hora Suribači, která je vysoká 169 metrů, je uvedena na seznamu deseti nejnebezpečnějších sopek v Japonsku. Ikonická fotografie známá jako Vztyčení vlajky na Iwodžimě, na níž američtí mariňáci za války vztyčují americkou vlajku, byla pořízena právě na vrcholu hory během bitvy.

Američané na ostrov zaútočili v únoru 1945, bylo to poprvé, co se válka přenesla na japonské území. Iwodžima byla přímou součástí předválečného Japonska. Krvavé střetnutí trvalo až do konce března. Japonci se houževnatě bránili obrovské početní i materiální převaze Američanů. Obětí na obou stranách bylo nakonec celkem 27 tisíc.

Samotné Japonsko se nachází na tichomořském "ohnivém kruhu", což je oblouk intenzivní seismické aktivity, který se táhne jihovýchodní Asií a napříč Tichomořskou pánví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropa je zasažena různými formami nacionalistického egoismu, řekl papež František

Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi. Evropa je podle něj zasažena nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu a její chování je často zablokované a nekoordinované, místo aby byla "motorem solidarity". Hlava katolické církve to prohlásila v projevu v prezidentském paláci.

Papež dorazil do Atén dnes ráno. Cílem návštěvy Řecka je posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví a zároveň upozornit na neutěšené osudy migrantů, kteří se přes Řecko snaží dostat dál do Evropské unie.

Na letišti v řecké metropoli přivítalo Františka několik dětí v tradičních řeckých oděvech. Jde o první návštěvu papeže v řecké metropoli za posledních 20 let, upozornila agentura AFP. V neděli pontifex navštíví zařízení pro migranty na ostrově Lesbos. Právě tento ostrov už František navštívil v roce 2016, prošel si tehdy uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

Další zprávy