Reykjavík - Málokdo by ještě minulý týden čekal, že leteckou dopravu nad Evropou může na několik dní úplně ochromit málo známá a dlouho spící sopka v odlehlé části Islandu, jejíž název skoro nikdo neumí pořádně vyslovit, natož si ho zapamatovat.
Stalo se a vulkán Eyjafjallajökull vstoupil do historie jako největší sabotér mezinárodní letecké dopravy.
Může se takový výpadek v létání opakovat? A třeba velmi brzy? Vulkanologové jsou opatrní, s jistotou nikdo nechce a ani nemůže nic říci.
Eyjafjallajökull vybuchl po velmi dlouhé době a sami Islanďané tvrdí, že chování této sopky je pro ně velkou neznámou.
"Každá sopka je jiná a s touto zrovna nemáme příliš zkušeností - naposledy vybuchla před 200 lety," tvrdí geoložka Bergthora Thorbjarnardottir.
"Obvykle jsou erupce nejsilnější hned zpočátku a pak se zmírňují. Ale tato sopka je jiná. Na začátku byly výbuchy mírné, pak zesílily," citoval deník New York Times islandského seizmologa Palla Einarssona.
To potvrzuje i Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Praze.
"Erupce probíhaly ve dvou fázích. První, mírnější, začala 20. března. Druhá, silnější, 14. dubna. Těžko říci, jak se bude vulkán chovat dál. Historie pozorování sopek je krátká a o této sopce mnoho nevíme. Na Islandu ale v minulosti erupce některých sopek trvaly dost dlouho," řekl Zedník Aktuálně.cz.
Včera islandští vulkanologové hlásili, že popel z Eyjafjallajökullu už stoupá jen do výšky dvou kilometrů, zatímco ještě v pátek se pohyboval až jedenáct kilometrů nad zemí.
Vědci už prozkoumali kráter i ze vzduchu. Podle nich dnes v kráteru přibylo lávy a ubylo popela, což je pro letadla dobré znamení.
"Situace je rozhodně lepší než v sobotu, ale jak asi každý ví, vše se může rychle měnit," sdělila včera mluvčí islandského ministerstva zahraničí.
Někteří vědci se obávají, že tání ledu, spojené s klimatickými změnami, může ještě zvýšit sopečnou aktivitu na Islandu, který leží na rozhraní dvou tektonických desek. Severoamerické a euroasijské.
Aktuálně
- Situaci sledujeme online: Z Islandu se valí další mrak, letiště se opět uzavírají
- Story: Sopečný příběh - Jsem v letadle, ale nevím, kde přistane
- Expert bloguje: Je uzavření vzdušného prostoru zbytečné? Zde je odpověď
- Ze světa: Omezení letů bylo zbytečně přísné, zlobí se aerolinky
- Z Islandu: Na Islandu se den mění v noc, hrozí masový úhyn zvířat
Na ostrově je asi 140 známých sopek, z toho 30 aktivních.
"Led taje a to samozřejmě magmatickou činnost ovlivní. Erupce budou silnější a patrně i častější," cituje agentura Reuters vulkanologa Freisteina Sigmundssona z Islandské univerzity.
Jan Zedník o tom tolik přesvědčen není.
"Je to dost velká spekulace. Jde o procesy , které se odehrávají hluboko v podzemí a povrchové efekty na ně ve většině případů nemají vliv," říká český vědec.
Oblak z Eyjafjallajökullu vznikl v důsledku rychlého zchlazení žhavého magmatu. Vytváření mraků sopečného popela způsobil led z tající ledové pokrývky.