Indonéská sopka Anak Krakatoa se po erupci zmenšila na třetinu, měří už jen 110 metrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2018 21:26
Indonéský vulkán Anak Krakatoa, z něhož se po nedávné erupci velká část zřítila a způsobila tak ničivou přívalovou vlnu, přišel během posledního týdne o dvě třetiny výšky a objemu. Zjistili to vědci při průzkumu satelitních snímků, napsal zpravodajský server BBC.
Sopka Anak Krakatoa.
Sopka Anak Krakatoa. | Foto: Reuters

Většina z chybějící masy se podle nich sesula najednou, což vysvětluje vznik ničivé, až pětimetrové vlny tsunami. Indonéská agentura pro katastrofy potvrdila přes 400 obětí na životech, 20 lidí se stále pohřešuje a více než 40 tisíc dalších bylo nuceno opustit své domovy.

Vědci ze střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG studovali radarové snímky ze satelitů EU Sentinel-1, německého TerraSAR-X i japonského ALOS-2. Radar má tu výhodu, že je schopen vidět zemi ve dne i v noci a je schopen proniknout mrakem.

Zjistili, že to, co bylo kdysi 340 metrů vysokým sopečným kuželem, má nyní jen 110 metrů. Nicméně kolik hmoty sopka ztratila 22. prosince a kolik v následujících dnech není známo. Více se vědci dozvědí, až budou moci vulkán prohlédnout, což zatím z bezpečnostního hlediska není možné.

VIDEO: Záběry erupce indonéské sopky Anak Krakatoa.

Krátek indonéské sopky Anak Krakatoa je nestabilní. V oblasti hrozí další tsunami | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy