Pasadena - Mars překvapoval již staré Babylóňany. Teď si ale Rudá planeta může připsat další prvenství: vůbec poprvé totiž sonda vyfotografovala na jejím povrchu padající lavinu.
Sesuv ledu a prachu v oblasti marsovského severního pólu je jasně viditelný na poslední sérii fotografií ze sondy Mars Reconnaisance Orbiter, která na oběžné dráze Marsu "zaparkovala" před dvěma lety.
"Opravdu mě to překvapilo, je skvělé, že něco tak dynamického na Marsu existuje," komentovala snímky Ingrid Daubar Spitaleová z Arizonské univerzity, která se spolupodílí na programu fotodokumentování povrchu Marsu ve vysokém rozlišení HiRISE.
Sněhový pruh dlouhý asi čtyřicet kilometrů a nacházející se na 84. stupni severní šířky Marsu bude zřejmě díky vrcholícímu marsovskému jaru na této polokouli nadále činný.
"Pozorování nám pomůže udělat si obrázek o vodním režimu na Marsu," vysvětlil Patrick Russell z Bernské univerzity.
K Marsu se chystají také další mise. Příští rok by mělo na povrchu Rudé planety přistát vozítko Mars Science Lab a v roce 2012 vyrazí do vesmíru evropská mise ExoMars.
Přečtěte si on-line rozhovor s Janem Kolářem z České kosmické kanceláře
O cestě prvních kosmonautů na Mars se prozatím jen spekuluje. I tak se ale nepočítá s tím, že by člověk na povrch této planety vstoupil před rokem 2040.
Čtěte více: Jak lidé dobudou Mars. NASA zveřejnila detaily