Washington - Bitva argumentů mezi americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA) a whistleblowerem Edwardem Snowdenem pokračuje.
Snahy představitelů agentury přesvědčit veřejnost, že miliony lidí špehovali v jejich vlastním zájmu, dostaly další vážnou ránu. Nejnovější důkazy, které navíc pocházejí přímo z nitra tajné služby, totiž ukazují něco zcela jiného.
List The Washington Post informoval o tajném interním auditu. Dokument z května 2012 ukazuje, že NSA se v letech 2011 a 2012 dopustila 2776 případů nezákonného shromažďování a skladování informací.
Většinou šlo o špehování Američanů a cizinců na území Spojených států, což přitom zákony bez příkazu soudu striktně zakazují. Agentura navíc ve zprávách pro ministerstvo spravedlnosti či speciální soud zamlčovala informace o svém postupu.
Audit, který novinářům poskytl právě Snowden, uvádí, že většina přehmatů byla neúmyslná, například kvůli záměně jmen.
Docházelo ovšem i ke zcela vědomému porušování soudního příkazu a nezákonnému špehování víc než 3000 Američanů.
Jsme lidé...
NSA oponuje, že se všechny prohřešky snaží odhalit v co nejkratší době. "Jsme agentura řízená lidmi," připouští omyly nejmenovaný zaměstnanec agentury.
Dodal, že podmínky jsou nelehké, takže "občas dochází k chybám", navíc prý v celkovém počtu aktivit, které NSA provádí, dochází k omylům spíše výjimečně.
Podle dříve zveřejněných informací totiž NSA sbírá záznamy o stěží představitelném počtu operací. Například v roce 2007 to bylo 850 miliard telefonních hovorů a 150 miliard záznamů internetové komunikace.
V roce 2010 pak The Washington Post napsal, že "každý den systémy (NSA) zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailů, telefonátů a dalších typů komunikace". Množství sesbíraných dat je tak obrovské, že i tajná služba je může uchovávat jen tři až pět dní.