Moskva - Po rozsudku nad vojínem Bradleym Manningem bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden definitivně ztratil naději na spravedlivý soud v USA.
V komentáři k verdiktu nad Manningem, který byl za špionáž a krádež tajných dokumentů odsouzen k 35 letům vězení, to v Moskvě prohlásil Snowdenův ruský advokát Anatolij Kučerena.
Snowden, který vyzradil médiím tajný americký program na sledování internetové komunikace, se od června před americkou spravedlností skrývá v Rusku. Stanout před americkým soudem nehodlá, v případě odsouzení by mu hrozilo 30 let vězení.
"I kdyby ho snad někdy napadlo vrátit se do USA v naději, že se bude zodpovídat před spravedlivým soudem, nyní už takové plány nemá," řekl Kučerena. Se Snowdenem prý o Manningově kauze hovořil, Američan se o ni zajímá.
"Dostane-li Manning pětatřicet let za to, že zveřejnil informace o vraždách mírumilovných lidí, jak spravedlivý by asi byl soud v případu Edwarda Snowdena?" zeptal se Kučerena. "Motivy jsou americkým soudcům lhostejné: vyzradil jsi informace, musíš sedět," dodal.
Verdikt nad Manningem měl dnes ohlas i v ruském parlamentu. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov považuje rozsudek za důkaz, že americká justice za přečiny trestá řadové vojáky, ale už ne generály. O americké demokracii to podle Puškova nepodává dobré svědectví.
Sedět by měli důstojníci odpovědní za nezákonné odposlouchávání, lidé, kteří lhali národu, tvrdí Puškov. "Demokracie velí soudit za porušování zákonů vojíny i generály. Pokud soudí jen vojíny, nelze už o demokracii hovořit," prohlásil poslanec.