Brusel/Moskva (od našeho spolupracovníka) - Evropské miniturné Vladimira Putina, během něhož navštívil Německo a Nizozemsko, některá ruská média srovnávají s cestou Petra Velikého.
Ruský car ale nemusel čelit útokům polonahých feministek a občanské společnosti. Ruskému prezidentovi se nejvíce pozornosti dostalo v Nizozemsku, proslulém nejen tulipány, ale také tolerantním vztahem k menšinám. Národnostním i sexuálním. S oběma záležitostmi si přitom Rusko doposud neumí poradit.
Amsterdamské letiště Schiphol, na kterém Putinův speciál přistál, místo ruských vlajek zdobily duhové prapory - univerzální symbol gay a lesbického hnutí. Jak uvádějí některá média, stejným způsobem byly ozdobeny některé amsterdamské domy a rovněž městská radnice.
Došlo i na improvizovaný koncert. Holandští homosexuálové uspořádali pod okny muzea Ermitáž na Amstelu, ve kterém Vladimir Putin s královnou Beatrix zahájil Rok Ruska v Nizozemsku, hudební vystoupení proti diskriminaci podobně orientovaných Rusů.
Bez diskriminace
"V Ruské federaci, aby bylo všem jasno a všichni rozuměli, nikdo nediskriminuje sexuální menšiny. To jsou lidé stejní jako všichni ostatní, mají stejná práva i svobody," musel se Vladimir Putin hned na úvod tiskové konference bránit místním novinářům.
Jak zároveň dodal, považuje za svou povinnost hájit jejich zájmy a práva. Jedním dechem ale vystoupil proti legalizaci stejnopohlavních svazků. Podle něj to odporuje demografickým problémům, ale i kultuře, která v Rusku panuje.
"Těžko si mohu představit, že by v Čečensku povolili homosexuální manželství. Můžete si to představit? Pochopte, skončilo by to oběťmi," snažil se vysvětlit Putin.
Homofobní Rusko
Ačkoliv podle prezidenta Putina v Rusku nejsou omezována práva homosexuálů, v několika regionech, včetně Petrohradu, platí zákaz propagace homosexuality. Koncem letošního ledna Státní duma schválila v prvním čtení návrh zákona, který by ji měl zakázat na celém území Ruska.
Ruská společnost je přitom výrazně homofobní. Jak ukazuje průzkum sociologické společnosti Levada Centr, 87 procent dotázaných si nepřeje, aby homosexuálové pořádali v ruských městech veřejné akce. Podobné demonstrace přitom ruské úřady odmítají povolovat a tradičně končí hromadným zatýkáním.
Šedesát osm procent Rusů gaye a lesby vnímá negativně. Více než třetina respondentů si zároveň myslí, že homosexuálové by se měli izolovat od společnosti nebo by jim měla být poskytnuta psychologická pomoc.
Paradoxem přitom zůstává, že na ruských televizních obrazovkách se pravidelně objevují seriály o mužích, kteří se převlékají za ženy, nebo na hlavních federálních kanálech zpívají zpěváci, vystupující v ženském oblečení. Jako například populární Věrka Serďučka.