Washington - Odzbrojovací smlouva, kterou s velkou pompou podepsali na jaře v Praze americký a ruský prezident, vůbec nemusí vstoupit v platnost. V USA se proti ní formuje mocná opozice.
Jeden z nejvlivnějších představitelů současné Republikánské strany Mitt Romney na dohodu, která nahrazuje prošlou smlouvu START o omezení strategických jaderných zbraní, ostře zaútočil a vyzval své spolustraníky v Kongresu, aby její ratifikaci zablokovali.
Podle Romneyho smlouva ohrožuje bezpečnost Spojených států, protože nepřijatelným způsobem omezuje jejich možnosti budovat účinnou protiraketovou obranu. Bývalý guvernér Massachusetts, který je považován za pravděpodobného republikánského kandidáta v prezidentských volbách za dva roky, označuje smlouvu za dosud největší zahraničně politickou chybu Baraka Obamy a tvrdí, že Rusové jej v jednáních jednoznačně přetlačili.
Obamovi chybí osm hlasů
Aby mohla smlouva vstoupit v platnost, musí ji ratifikovat americký Senát. Ke schválení je přitom třeba dvoutřetinová většina, kterou Obamova Demokratická strana nedisponuje. Prezident bude muset přesvědčit minimálně osm republikánských zákonodárců.
Romney vyjadřuje největší obavy z preambule dohody, která v obecné rovině připouští spojitost mezi strategickým arzenálem jaderných zbraní a protiraketovou obranou. Zdůrazňuje navíc, že Rusové si vyhradili právo od smlouvy odstoupit, pokud USA vybudují efektivní obranu.
Žádný ústupek jim není dost
„To znamená, že abychom uchovali v platnosti omezení, které smlouva stanovuje Rusům, Amerika musí získat jejich souhlas s rozšířením protiraketové obrany. Posedlost Moskvy našimi jen skromnými plány ve střední Evropě ukazuje, že získat takové svolení bude velmi nepravděpodobné," napsal Romney v komentáři pro deník Washington Post.
Naráží tak na původní plán Bushovy administrativy, která chtěla vybudovat raketovou základnu v Polsku a radarovou stanici v České republice. Tuto představu prezident Obama loni na podzim zavrhl. V Evropě, ale i americkou pravicí byl kritizován, že se tak rozhodl až příliš ustupovat Rusku.
Moskva přitom není spokojena ani s inovovaným plánem, který Obamova administrativa předložila. Právě v úterý mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedl, že Rusko má stejné obavy i z nového plánu a Washington prý tyto obavy ignoruje. Agentura Reuters poznamenala, že protiraketová obrana tak může dál komplikovat rusko-americké vztahy.
Jejich „restartování" si Obama stanovil jako jednu z hlavních zahraničněpolitických priorit po nástupu do úřadu. Součástí nového začátku bylo i opuštění Bushova plánu na výstavbu radaru v Česku a raketové základny v Polsku. Místo nich se Obama rozhodl vybudovat skromnější zařízení umístěná na moří a v jižní Evropě.
Romney velí k ataku
Republikáni byli dosud v kritice dojednané smlouvy zdrženliví. Jejich nejvýše postavený člen zahraničního senátního výboru Richard Lugar avizoval, že ratifikaci podpoří.
Ostrý nesouhlas Romneyho však může povzbudit konzervativní křídlo strany, aby se o zablokování smlouvy pokusilo.
Romney v posledních prezidentských volbách podlehl v souboji o republikánskou nominaci Johnu McCainovi. Nyní si vytváří pozici pro opětovnou kandidaturu v roce 2012 a snaží se silně profilovat v zahraničněpolitické oblasti. Na jaře vydal knihu Neomlouvejme se, v níž se hlásí ke snaze udržet americký vliv ve světě.