Pchjongjang - Objímání, slzy a blesky z fotoaparátů. Tak vypadal návrat do vlasti dvou amerických novinářek, které byly v KLDR odsouzené na 12 let nucených prací za ilegální vstup do země. Euna Leeová a Laura Lingová nakonec dostali milost.
Vyjednal jim ji v úterý v Pchjongjangu bývalý americký prezident Bill Clinton. Jak informovala agentura Reuters, Kim Čong-il nařídil propuštění obou žen po večeři s exprezidentem.
Clinton a novinářky, které se údajně nacházejí ve "velmi dobrém zdravotním stavu", se večer vrátili v doprovodu exprezidenta do Los Angeles.
Původně se spekulovalo, že se o omilostnění žen bude pokoušet bývalý viceprezident Al Gore, který je spoluzakladatelem televizní stanice Current TV, pro kterou pracují.
Podle severokorejské státní agentury KCNA byl na letišti Clinton přivítán vysokými severokorejskými činiteli včetně hlavního vyjednavače v otázkách jaderného programu Kima Kja Gwana. Malá dívka mu poté darovala květinu.
Původně se spekulovalo, že se bude Clintonova mise týkat také severokorejského jaderného programu, tato informace se však ukázala jako lichá. Pchjongjang si předem vymínil, že o něm jednáno nebude.
S celou iniciativou začala sama Severní Korea. Ta údajně skrze uvězněné žurnalistky oznámila, že pokud Clinton přijede, dostanou se obě ženy na svobodu. Jednání v Pchjongjangu trvala tři hodiny, o čem se delegace bavily, zveřejněno nebylo.
Clinton, který údajně uvažoval během výkonu své funkce o bombardování severokorejského jaderného komplexu v Jongbjonu, se stal po Jimmym Carterovi druhým bývalým americkým prezidentem, který KLDR navštívil.
Posledním vysokým členem americké administrativy byla roku 2000 tehdejší šéfdiplomatka Madeleine Albrightová.
Carterova návštěva roku 1994 pomohla pokročit v jednání o severokorejském jaderném programu a jeho rozmražení je pravděpodobně i dalším z důvodů nynější Clintonovy cesty.
V devadesátých letech se do KLDR vydal dvakrát současný guvernér Nového Mexika Bill Richardson. Vedlo to k propuštění amerického pilota Bobbyho Halla, který byl sestřelen nad severokorejským územím. Později se dostal na svobodu i Evan Hunziker, který opilý a nahý do Severní Koreje přeplaval přes řeku Ja-lu z Číny a byl obviněn ze špionáže.