Adelaide - Austrálie je kontinent, který se díky příznivému slunečnému počasí už v brzké době může stát ideálním místem pro masový rozvoj automobilů na sluneční pohon.
Vývoj ekologických automobilů je zde už v plném proudu. Přesto nejspíš ještě nějaký ten rok uplyne, než budou Australané každé ráno vyrážet do práce právě v solárním vozu.
Tento týden si nicméně v australském Darwinu dali dostaveníčko vědci z univerzit i výzkumných společností z celého světa, aby se zúčastnili dnes už legendárního závodu aut na solární pohon.
Trať dlouhou 3000 km, která vede napříč celým kontinentem, letos zvládl nejrychleji pilot holandského vozidla Nuna4. Do cíle dorazil za 33 hodin a 17 minut, přičemž jeho průměrná rychlost byla 90,7 kilometru za hodinu.
Tentokrát se holandskému týmu Nuon Solar nepodařilo překonat vlastní traťový rekord, který činí 29 hodin a 11 minut.
Oficiální stránky závodu naleznete ZDE
Závod na jižním pobřeží Austrálie, kde teploty přes den překračují až 50 stupňů Celsia, se jel samozřejmě pouze ve dne. Pravidlo je pouze jedno. Automobil musí pohánět pouze energie ze slunce.
Závod Darwin-Adelaide:
- Poprvé se jel v roce 1987
- Trať je dlouhá 3000 km
- Rekord: 29 hod. a 11 min. (Nuon Solar)
- Letos: 33 hod. a 17 min. (Nuna4)
- Zúčastnilo se 17 zemí
Letos se konal již jubilejní 20. ročník a jak říkají pořadatelé, nejde pouze o to být nejrychlejší, ale hlavně co nejefektivněji využít sluneční paprsky.
Souběžně s tímto závodem se jela také kategorie hybridních automobilů.
Závodníci v miniaturních kabinách však nemusí bojovat pouze s vysokou teplotou, ale také s prachem, větrem, projíždějícími kamiony a nezřídka také s klokany, než dorazí do cíle v městě Adelaide.