Periskop: KLDR označila prezidentku za "Obamovu prostitutku"

Přenos skončil
Pondělí 28. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Asad prezidentem

Bašár Asad oznámil, že se chce začátkem června ucházet o přízeň syrských voličů. "Já, občan Bašár Háfiz Asad, si přeji být kandidátem na post prezidenta republiky," napsal v dopise, z něhož citovala agentura Reuters.

Odchod současné hlavy státu byl přitom jednou z podmínek opozice, která se ho už přes tři roky snaží sesadit. Občanská válka si od března 2011 vyžádala podle odhadů na 150 000 mrtvých. Miliony Syřanů musely opustit své domovy.

10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek.
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek. | Foto: Reuters

Místo banánů bílý prášek

Italská policie si připsala obrovský úspěch s narkomafií. V kalábrijském přístavu Gioia Tauro zabavila 235 kilogramů kokainu, který by na černém trhu vynesl bezmála 1,3 miliardy korun.

Droga byla ukrytá v kontejnerech z Ekvádoru, které měly obsahovat banány.

Útok na prezidentku

KLDR s odstupem zareagovala na dvoudenní pobyt amerického prezidenta Baracka Obamy v Jižní Koreji. Pchjongjang zaútočil na prezidentku Pak Kun-hje, kterou označil za "prostitutku v područí svého pasáka Baracka Obamy".

"Nedávné chování Pak Kun-hje vůči Obamovi bylo, jako když zlobivá, nedospělá holka prosí gangstery, aby zbili někoho, kdo se jí nelíbí," citovala z prohlášení Výboru pro mírové sjednocení Koreje oficiální tisková agentura KCNA. "Anebo jako když se prohnaná prostitutka na někoho snaží ušít boudu tím, že dá vlastní tělo mocnému pasákovi."

Soul prohlášení označil za "neslýchané" a "nemorální".

Seriály na pranýři

Čínští cenzoři zasáhli a nařídili streamingovým serverům stáhnout čtyři oblíbené americké televizní seriály.

Jak napsal list The New York Times, krok předchází předem oznámeným pravidlům, která mají uzavřít mezeru, díky níž se do online vysílání dostávaly pořady a seriály, které by neměly šanci projít do vysílání televize.

Na blacklistu se ocitly seriály Teorie velkého třesku, Dobrá manželka, Národní vyšetřovací služba (NCIS) a Advokáti.

Foto: Aktuálně.cz

Euroskeptici na vzestupu

Euroskeptické strany nejrůznějšího charakteru by mohly za určitých okolností v příštím Evropském parlamentu obsadit až 204 křesel ze 751, vyplývá ze studie německé Deutsche Bank.

Zajímavostí může být, že analytici banky mezi tvrdě euroskeptické strany na levé části politického spektra řadí i českou KSČM. Na pravici jsou euroskeptiky Svobodní a ostře proti EU se staví hnutí Úsvit.

Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: Reuters

Chtěl za matkou

Patnáctiletý Somálec, který i přes nedostatek kyslíku a teplotu pod bodem mrazu přežil před týdnem v podvozku letadla několikahodinový let z americké Kalifornie na Havaj, se chtěl dostat za svou matkou žijící v jeho rodné Africe.

Vyplývá to z prohlášení jeho přátel a rodiny, které vyzpovídala agentura AP. Chlapec je stále v nemocnici na Havaji, neutrpěl ale žádná vážná zranění. Vyšetřovatelé i aerolinky hovoří o zázraku.

Kateřina Vítková Petr Jemelka Kateřina Vítková, Petr Jemelka
Aktualizováno 28. 4. 2014 13:04
 

Právě se děje

Další zprávy