Pellegrini je prvním slovenským premiérem po více než pěti letech, který dostal pozvánku na bilaterální schůzku v Bílém domě. Naposledy se takto setkal s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou v listopadu roku 2013 tehdejší předseda vlády Robert Fico.
"Cesta se koná i u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, našeho 15. výročí od vstupu do NATO, ale máme i konkrétní témata, která se Slovenska bezprostředně týkají. Snažím se, abychom našli shodu v tom, jak mají vypadat obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií," uvedl Pellegrini. Dodal, že sám je zastáncem odbourávají cel.
S Trumpem hodlá Pellegrini hovořit také o vyzbrojování slovenské armády či o bilaterální smlouvě o obranné spolupráci Slovenska a USA, kterou blokuje jedna z trojice slovenských vládních stran.
USA jsou pro slovenské exportéry desátým nejdůležitějším trhem, do Spojených států například vyváží vozidla slovenský závod automobilky Volkswagen. Bratislava zase loni podepsala smlouvu o nákupu nejmodernější verze amerických stíhaček F-16.
Pellegrini stojí v čele vlády od loňského března, kdy Fico rezignoval na funkci premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini je zároveň místopředsedou Ficovy nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie.
Prezident Andrej Kiska během svého končícího pětiletého mandátu Bílý dům nenavštívil. O pozvání na bilaterální schůzku s americkým prezidentem dlouhodobě usiloval také český prezident Miloš Zeman, který nedávno uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem je nepravděpodobná. Pozvánku na jednání do Bílého domu ale dostal Babiš, který při březnové schůzce s Trumpem jednal o obchodu či o energetice.