Bratislava - Slovenské ministerstvo vnitra chce umožnit sledování uživatelů internetu. Proti záměru se zvedla vlna odporu.
Ministr vnitra Robert Kaliňák, nominovaný stranou Smer, chystá návrh novely Zákona o policejním sboru, podle které by kterýkoliv policista mohl bez povolení soudu získávat informace o uživatelích internetu prostřednictvím IP adresy a zjišťovat, co která osoba na internetu dělala.
Jakýkoliv policista by tedy mohl zjistit, co si sledovaný člověk prohlížel za stránky, nebo jaké soubory stahoval.
Poskytovatelé internetového připojení by podle nové normy museli vydat policii na vlastní náklady data o uživatelích, osobní údaje klientů a výpisy přijatých a odeslaných dat.
Policie by tak měla k dispozici například datum narození nebo místo pobytu uživatelů internetu.
Proti návrhu se však staví nejen internetoví uživatelé a politická opozice. Příliš se nelíbí ani některým poslancům vládní Mečiarovy HZDS a Slotovy SNS.
Odpůrci protestují hlavně proti tomu, že pro špehování by nebylo nutné rozhodnutí soudu.
"Pokud by policie měla přístup k informacím o obsahu, který si prohlížejí lidé na internetu, bez souhlasu soudu, tak by se jednalo o bezprecedentní útok na svobodu občanů," řekl deníku Aktuálně.sk poslanec za opoziční SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Kromě sledování uživatelů internetu je v zákoně ještě jedno sporné ustanovení: policie by podle něj měla možnost získávat informace od telekomunikačních provozovatelů o jejich klientech, a to i v případě, že daná osoba nebyla obviněna z žádného trestného činu.
Policie by tak například mohla kdykoliv zjistit, s kým která osoba kdy hovořila.
Na Slovensku se už loni diskutovalo o podobném návrhu zákona, který by policii a tajným službám umožnil získávání údajů o telefonátech bez povolení soudu. Zákon vláda neschválila.
Další informace o sporném návrhu zákona si přečtěte na stránkách deníku Aktuálně.sk.