Brusel - Dva kandidáti na eurokomisaře navržení evropskou pravicí se dostali do problémů a reálně hrozí, ze budou nahrazeni. Lidovecká frakce Evropského parlamentu však chystá protiúder. A jeho terčem je slovenský kandidát na evropského komisaře a místopředsedu komise Maroš Šefčovič.
Evropské socialisty zatím příliš nepřesvědčili litevský kandidát na komisaře pro finanční plánování a rozpočet Algirdas Šemeta a Bulharka Želevová, která se uchází o post eurokomisařky pro humanitární pomoc.
Šemeta dostane ještě jednu šanci a "grilování" před europoslanci si zopakuje. Co bude s Želevovou, není jasné. Poslancům vadí podezření, že její muž je spojen s organizovaným zločinem a její vystoupení navíc ohodnotili zástupci parlamentu jako odborně slabé.
Podle interního parlamentního dokumentu viděného bulharským listem Dnevnik neprokázala dostatečné znalosti o místech největších současných konfliktů jako je Afghánistán, Kongo, Súdán a Gaza a "zjevně neví, kde se některé konfliktní oblasti nacházejí."
Europoslanci nemají pravomoc odmítnout jednotlivé kandidáty, nemusí však potvrdit komisi jako celek. Její předseda José Manuel Barroso tak může sáhnout k některým výměnám.
Protiromské výroky
Podle serveru Euroactiv.com tak začala Evropská lidová strana, která oba tyto kandidáty navrhla, připravovat útok na některého uchazeče z táboru konkurenčních socialistů. A černý Petr padl na Slováka Maroše Šefčoviče, který v říjnu nahradil na postu eurokomisaře pro výchovu, vzdělávání, kulturu a mládež Jána Figela.
Šefčovič by rád v této funkci pokračoval, má se navíc stát místopředsedou pro vztahy mezi institucemi a komunikační strategie, podle eurolidovců však má co vysvětlovat.
"Jsme velice znepokojeni prohlášením pana Maroše Šefčoviče, která učinil 19. ledna 2005, když komise zorganizovala konferenci o lidských právech a evropské migrační politice" prohlásil ve středu maďarský europoslanec Jószef Szájer.
Szájer uvedl, že Šefčovič tehdy obvinil romskou komunitu na Slovensku z toho, že Romové zneužívají slovenský sociální systém.
"Nemyslím si, že by budoucí místopředseda Evropské komise zodpovědný za tak citlivou otázku, jakou je najímání, rovnost příležitostí a genderové otázky měl mít takovéto diskriminační postoje," doplnil Szájer.
Oko za oko
Při Šefčovičově pondělním slyšení se chtějí lidovci na tyto věci údajně zeptat nejen jeho, ale také samotného předsedy komise Barrosa.
Podle zdrojů Euroactivu si lidovci schovávali Šefčovičovu citaci "v mrazáku" pro případ nouze a teď ji z něho vytáhli. Podobný pohled na věc má i zdroj Aktuálně.cz z Evropského parlamentu, který si nepřál být jmenován.
"Myslím, že je tady snaha odvést pozornost od Želevové a Šemety," tvrdí. "Slyšení Želevové bylo vůbec zajímavé, protože není zvykem, aby kandidáta kritizovali poslanci vlastního státu. Šemeta byl zase nervózní a nedokázal své znalosti prodat."
Sám Šefčovič si údajně nepamatuje, co přesně na zmíněné konferenci řekl. Podle ČTK se však omlouvá, pokud svými výroky někoho urazil.
Opravdu to řekl?
Zda něco závadného tehdejší velvyslanec Slovenska při EU skutečně řekl, není vůbec jisté. Šefčovič z toho byl totiž pouze obviněn romským aktivistou na konferenci OBSE v Bukurešti v červnu 2007.
Aktivista ve své prezentaci nařkl z protiromských výroků i řadu dalších politiků. Mezi nimi i bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, bývalé slovenské předsedy vlád Mikuláše Dzurindu a Vladimíra Mečiara nebo rumunského prezidenta Traiana Basescua. Z Čechů pak někdejšího senátora za ODS Zdeňka Klausnera a předsedu republikánů Miroslava Sládka.
Podle maďarské romské europoslankyně Lívie Járókové nebudou lidovci požadovat stažení Šefčovičovy kandidatury, vysvětlovat své údajné výroky a postoje však prý bude muset důkladně.