Bratislava - Slovensko začíná jednat se Švédskem o pronájmu stíhaček Gripen, které využívá i česká armáda.
Novinářům to řekl slovenský ministr obrany Martin Glváč po schůzce se svým švédským kolegou Peterem Hultqvistem.
Případná dohoda o pronájmu by ulehčila zavedení společné obrany vzdušného prostoru Česka a Slovenska, kterou prosazují politici obou zemí bývalé československé federace.
Slovenská republika si nemůže dovolit nakoupit nové stíhačky. Švédská strana jako jediná nám nabízí nejvíce vyváženou variantu.
"Slovenská republika si nemůže dovolit nakoupit nové stíhačky. Švédská strana jako jediná nám nabízí nejvíce vyváženou variantu, a to pronájem letových hodin," řekl Glváč, podle kterého Slovensko považuje český model pronájmu stíhaček za velmi výhodný. Ministr ale upozornil, že pronájem letadel se nestihne uvést do praxe za současné vlády, která bude v úřadu do voleb plánovaných na jaro příštího roku.
Detaily ohledně pronájmu Glváč stejně jako Hultqvist neuvedl. Slovenský ministr pouze řekl, že Slovensko plánuje pronajmout 1000 až 1200 letových hodin ročně. Náklady na pronájem bitevníků by podle něj ale neměly být výrazně vyšší než provoz stávajících stíhaček ruské výroby MIG-29, pro které má Slovensko zajištěny dodávky náhradních dílů do listopadu 2016.
"Těšíme se na prohloubení spolupráce ohledně letadel. V této záležitosti lze rozvíjet věci ohledně tréninku, údržby či posílení bezpečnosti vzdušného prostoru v regionu," doplnil Hultqvist, jenž ve čtvrtek navštívil ČR. Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) po schůzce se Hultqvistem řekl, že Česko by rádo vytvořilo společné středoevropské centrum výcviku pilotů stíhaček Gripen.
Československá vzdušná obrana
Pokud by se Slovensko dohodlo se Švédskem na pronájmu gripenů, zjednodušilo by to zavedení zvažované společné obrany vzdušného prostoru ČR a Slovenska.
"Slovenská a Česká republika ve spolupráci se Švédskem mohou být příkladem, protože takovéto řešení je důkazem sdílení (kapacit), o kterém se hovoří i v Severoatlantické alianci. Dnes je i na české straně ochota řešit společnou ochranu vzdušného prostoru," řekl Glváč.
Slovenské ministerstvo obrany už loni uzavřelo kontrakt na nákup dvou vojenských dopravních letadel C-27J Spartan. Finančně podvyživená armáda by měla dostat také nové radary a vrtulníky.