Mezi obviněnými manažery podniku slovenské armády, ve kterém počátkem března exploze munice zabila osm lidí, jsou údajně bývalý ředitel závodu Jozef Berák a nynější šéf firmy Ján Lasab. Napsal to dnes list Sme.
Čtyři obvinění vedoucí zaměstnanci a podnikový bezpečnostní technik podle policie neodstranili rizika v bezpečnosti práce. Za všeobecné ohrožení jim hrozí vězení od čtyř do deseti let.
Exploze ve Vojenském opravárenského podniku, kde se likvidovala stará munice, zničila 2. března budovy závodu a poškodila okna několik kilometrů v okolí města Nováky na západním Slovensku. Kromě osmi obětí byly tři desítky lidí zraněny. Pozůstatky poslední pohřešované oběti se našly až koncem června.
PŘEČTĚTE SI: Po výbuchu v Novácích se pohřešují ženy
Nejdříve nechali opravit okna
O obvinění pracovníků firmy se chystá ministr obrany František Kašický hovořit v pondělí s generálním prokurátorem Dobroslavem Trnkou, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Gemela. Kašický dnes pro televizi Markíza nevyloučil personální změny v podniku. Podle něj si členové nynějšího vedení po výbuchu nejprve nechali opravit okna v administrativní budově a neřešili výrobní halu.
Sme s odvoláním na vlastní zdroje tvrdí, že policie stíhá i obchodního a technického ředitel Eduarda Balucha a výrobního ředitele Jána Laura; jméno technika list neuvedl. Trenčínská prokuratura listu potvrdila jen to, že obviněni jsou lidé z bývalého i nynějšího vedení firmy. Jména neuvedl ani ministr.
Předchozí vedení VOP Nováky odvolal Kašický dva týdny po výbuchu. Novým generálním ředitelem se stal Lasab, který byl dříve technickým ředitelem firmy a odpovídal za odborné záležitosti při zneškodňování munice.
Na nebezpečí upozornily kontroly
"Nemám o tom (obvinění) žádnou oficiální informaci, takže zatím se k tomu nemohu vyjádřit," zareagoval Lasab pro Sme. Berák, Baluch a Lauro podle deníku v podniku už nepracují.
Obvinění podle policie nepřijali a neprovedli žádná opatření, aby odstranili hrozivý stav v podniku. Na nedostatky přitom upozornily kontroly bezpečnosti práce, uvedla ještě v pátek policie.
Pozůstalí po obětech neštěstí už dříve podali trestní oznámení na několik členů někdejšího a současného vedení závodu, kteří podle nich věděli o hrubých závadách při skladování munice.
Mezitím se do práce v podniku vrátila většina z původních téměř 400 zaměstnanců. Závod by se měl podle Kašického v budoucnu zaměřit hlavně na civilní výrobu pro automobilový průmysl.