Slovensko vyhlásilo kvůli smrti horníků státní smutek

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
11. 8. 2009 13:35
Záchranáři našli v dole Handlová už sedm těl. Že by v dole někdo přežil, je prý nemožné

Handlová - Slovenská vláda vyhlásila zítřek na Slovensku dnem státního smutku. Kvůli tragickému výbuchu v uhelném dole v Handlové.

Podle dosavadních zpráv explozi nepřežil nikdo z dvaceti zavalených. Jde tak zřejmě o největší důlní neštěstí v historii země.

Záchranáři našli po více než třinácti hodinách pátrání asi 65 metrů od místa exploze šest těl. Dalšího mrtvého vyprostili později stále a hledají ostatní.

"Podmínky zřejmě neumožnily přežití asi ani jednomu zavalenému," řekl včera novinářům kolem půl dvanácté v noci ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Důvodem byly vysoké teploty, nízká koncentrace kyslíku a obrovské množství oxidu uhelnatého v ovzduší. "Tak vysoké, že ho naše přístroje nedokázaly změřit."

Podle Jahnátka zemřeli všichni v okamžiku výbuchu. Potvrzuje to prý i to, že i 14 hodin po výbuchu jsou hodnoty CO neměřitelné. "V čase exploze tedy musely být ještě podstatně vyšší."

Rodinám pomůžeme, ujistil Fico

"Záchranné práce budou samozřejmě pokračovat," doplnil ministra ředitel Hornonitrianských baní Peter Čičmanec. "Tato tragédie hluboce zasáhla celou hornickou komunitu."

Situace přímo na místě byla nepřehledná a chaotická. Před branami dolu Handlová se shromáždili příbuzní horníků. Ti se slzami v očích a napětí v hlase sledovali vývoj na místě neštěstí a snažili se zjistit, zda mezi nezvěstnými nejsou i jejich bratři, manželé či synové.

"Nedokázali mi říci, kde je můj syn. Nebyl mezi devíti hospitalizovanými, není ani na dole," řekla novinářům Filoména Päťková. "O půl čtvrté vyfárala skupina horníků, tak je možná někde s kamarády," doplnila třesoucím se hlasem poté, co se od vrátného dozvěděla, že její syn mezi dvacítkou pohřešovaných není. "Jdu ho hledat jinam," prohlásila.

Rodinní příslušníci přicházeli včera k dolu i krátce před 18. hodinou. Muž se ženou přijeli z nedaleké Prievidze. O neštěstí se dozvěděli z médií. "Mám dole bratrance. Nemáme žádné informace," řekl Aktuálne.sk starší uplakaný muž. Vzápětí požádal o číslo na intervenční štáb a s manželkou odešel.

"Připravte se na nejhorší," slyšela u dolu žena, která se před novináři nedokázala ubránit pláči. 

Na místě vše od odpoledne sledoval i premiér Robert Fico. "Je to obrovská tragédie a vyslovuji soustrast všem pozůstalým. Je to něco, co se těžko popisuje slovy," prohlásil před půlnocí.

Vláda podle něj v úterý dopoledne zasedne k jednání, aby vyhlásila státní smutek. "Jsme připraveni finančně pomoci pozůstalým," dodal.

Policie už podle Fica vyšetřuje okolnosti tragédie. Podle některých horníků z Handlové totiž nešlo o první výbuch. I Čičmanec připustil, že menší exploze v dole byly už během víkendu. Odmítl ale, že by došlo k porušení bezpečnostních předpisů. K neštěstí se zřejmě začalo schylovat už ve čtvrtek, kdy v dole hořelo.

Vlastní drama v jednom z největších hnědouhelných dolů na Slovensku začalo v pondělí brzy ráno. Kolem sedmé hodiny opět začalo hořet. Oheň  vypukl ve východní šachtě v hloubce přes 300 metrů, k jeho likvidaci nastoupili bánští hasiči.

Kolem půl desáté však vypadly telefony i čidla, která měří úroveň jedovatých plynů. Podle svědků nastal výbuch. Rozjela se záchranná akce, kterou komplikovaly teploty až 70 °C a špatná viditelnost.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy