Slovensko vyhlásilo kvůli smrti horníků státní smutek

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
11. 8. 2009 13:35
Záchranáři našli v dole Handlová už sedm těl. Že by v dole někdo přežil, je prý nemožné

Handlová - Slovenská vláda vyhlásila zítřek na Slovensku dnem státního smutku. Kvůli tragickému výbuchu v uhelném dole v Handlové.

Podle dosavadních zpráv explozi nepřežil nikdo z dvaceti zavalených. Jde tak zřejmě o největší důlní neštěstí v historii země.

Záchranáři našli po více než třinácti hodinách pátrání asi 65 metrů od místa exploze šest těl. Dalšího mrtvého vyprostili později stále a hledají ostatní.

"Podmínky zřejmě neumožnily přežití asi ani jednomu zavalenému," řekl včera novinářům kolem půl dvanácté v noci ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Důvodem byly vysoké teploty, nízká koncentrace kyslíku a obrovské množství oxidu uhelnatého v ovzduší. "Tak vysoké, že ho naše přístroje nedokázaly změřit."

Podle Jahnátka zemřeli všichni v okamžiku výbuchu. Potvrzuje to prý i to, že i 14 hodin po výbuchu jsou hodnoty CO neměřitelné. "V čase exploze tedy musely být ještě podstatně vyšší."

Rodinám pomůžeme, ujistil Fico

"Záchranné práce budou samozřejmě pokračovat," doplnil ministra ředitel Hornonitrianských baní Peter Čičmanec. "Tato tragédie hluboce zasáhla celou hornickou komunitu."

Situace přímo na místě byla nepřehledná a chaotická. Před branami dolu Handlová se shromáždili příbuzní horníků. Ti se slzami v očích a napětí v hlase sledovali vývoj na místě neštěstí a snažili se zjistit, zda mezi nezvěstnými nejsou i jejich bratři, manželé či synové.

"Nedokázali mi říci, kde je můj syn. Nebyl mezi devíti hospitalizovanými, není ani na dole," řekla novinářům Filoména Päťková. "O půl čtvrté vyfárala skupina horníků, tak je možná někde s kamarády," doplnila třesoucím se hlasem poté, co se od vrátného dozvěděla, že její syn mezi dvacítkou pohřešovaných není. "Jdu ho hledat jinam," prohlásila.

Rodinní příslušníci přicházeli včera k dolu i krátce před 18. hodinou. Muž se ženou přijeli z nedaleké Prievidze. O neštěstí se dozvěděli z médií. "Mám dole bratrance. Nemáme žádné informace," řekl Aktuálne.sk starší uplakaný muž. Vzápětí požádal o číslo na intervenční štáb a s manželkou odešel.

"Připravte se na nejhorší," slyšela u dolu žena, která se před novináři nedokázala ubránit pláči. 

Na místě vše od odpoledne sledoval i premiér Robert Fico. "Je to obrovská tragédie a vyslovuji soustrast všem pozůstalým. Je to něco, co se těžko popisuje slovy," prohlásil před půlnocí.

Vláda podle něj v úterý dopoledne zasedne k jednání, aby vyhlásila státní smutek. "Jsme připraveni finančně pomoci pozůstalým," dodal.

Policie už podle Fica vyšetřuje okolnosti tragédie. Podle některých horníků z Handlové totiž nešlo o první výbuch. I Čičmanec připustil, že menší exploze v dole byly už během víkendu. Odmítl ale, že by došlo k porušení bezpečnostních předpisů. K neštěstí se zřejmě začalo schylovat už ve čtvrtek, kdy v dole hořelo.

Vlastní drama v jednom z největších hnědouhelných dolů na Slovensku začalo v pondělí brzy ráno. Kolem sedmé hodiny opět začalo hořet. Oheň  vypukl ve východní šachtě v hloubce přes 300 metrů, k jeho likvidaci nastoupili bánští hasiči.

Kolem půl desáté však vypadly telefony i čidla, která měří úroveň jedovatých plynů. Podle svědků nastal výbuch. Rozjela se záchranná akce, kterou komplikovaly teploty až 70 °C a špatná viditelnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy