Pellegrini se s Korčokem setkali v poslední debatě. Přeli se i o klid na Slovensku

ČTK ČTK
20. 3. 2024 22:02
Poslední debatu před sobotním prvním kolem prezidentských voleb na Slovensku provázelo vzájemné vymezování se dvou nejpopulárnějších kandidátů na funkci hlavy státu. Diskuse se zúčastnilo všech deset uchazečů, z nichž málo populární Róbert Švec před závěrem debaty oznámil odstoupení z voleb. Podpořil třetího nejoblíbenějšího kandidáta a exministra spravedlnosti Štefana Harabina.
Prezidentská předvolební debata na Slovensku, 20. března 2024.
Prezidentská předvolební debata na Slovensku, 20. března 2024. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek v zemi začíná moratorium na vedení volební kampaně i zveřejňování sondáží k prezidentským volbám, potrvá do uzavření hlasovacích místností.

"Slovensko žije ve složité době, přeji si usmíření společnosti," řekl v televizní diskusi veřejnoprávního RTVS favorit voleb, předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini. Ten v kampani vsadil na heslo "Slovensko už potřebuje klid". Uvedl rovněž, že Slovensko nesmí být "přitakávačem" velkých zemí.

Pellegrini odmítl názory svého hlavního soupeře v prezidentské volbě, exministra zahraničí Ivana Korčoka, který mluví o hlavě státu jako o protiváze vládní moci.

Korčok naopak poukázal na to, že ohlašovaný klid zemi chybí, a to kvůli opakovaným velkým demonstracím v ulicích slovenských měst. Ty vyvolaly kroky nynější slovenské vládní koalice, ve které je Pellegriniho Hlas-SD druhou nejsilnější stranou.

"Není to klid, ale desítky tisíc lidí jsou v ulicích. Lidé jsou v ulicích, protože i tato televize, kde se dnes nacházíme, se může stát státní televizi," řekl Korčok k návrhu ministerstva kultury výrazně posílit vliv státu na RTVS. Dodal, že Slovensko potřebuje hlavu státu, která je nezávislá.

Právě Pellegrini a Korčok by podle sondáží měli postoupit do rozhodujícího druhého kola volby hlavy státu. Pellegriniho kritizoval také expremiér Igor Matovič, který ho nepřímo označil za sluhu zločinu a mafie.

Harabin, známý svými proruskými postoji, tvrdil, že jako prezident by udělal všechno pro to, aby Slovensko nebylo vtaženo do války proti Rusku. Odmítl rovněž protiruské sankce a zopakoval, že Ukrajině bránící se ruské invazi by Bratislava neměla posílat "ani jeden náboj" a nepodporovat ji ani finančně.

Pro vystoupení Slovenska z NATO se v diskusi vyslovilo hned několik prezidentských kandidátů, jejichž podpora u veřejnosti je nízká, ale také Harabin. Například šéf již neparlamentní krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba tvrdil, že Slovensko se podřizuje zločincům v NATO. Naopak například další exministr zahraničí Ján Kubiš zdůraznil význam členství země v Severoatlantické alianci.

Moderátoři diskuse opakovaně napomínali některé prezidentské kandidáty, když ti při odpovědích na jejich dotazy přímo kritizovali své soupeře.

 

Právě se děje

Další zprávy