Bratislava - Slovensko prožívá bouřlivý víkend ve znamení protimaďarských a protiromských nálad.
Může za to jednak kontroverzní návštěva maďarského prezidenta přicházející v ne zrovna nejšťastnější dobu, jednak extremistické občanské sdružení Slovenská pospolitost, která v sobotu uskuteční další ze svých protiromských protestů.
V úterý navíc uplynou tři roky od údajného nitranského útoku na studentku maďarské národnosti Hedvigu Malinovou, který se stal ve své době horkou politickou kauzou.
Maďarští a slovenští kohouti
Dlouho diskutovaná a nakonec za pět minut dvanáct odvolaná návštěva maďarského prezidenta László Sólyoma, se změnila v diplomatickou katastrofu ukázkově demonstrující hysterii panující na obou stranách.
Prezident hodlal v pátek v Komárnu promluvit při odhalení pomníku zakladatele uherského státu Štěpána I. a podle Maďarů byla návštěva čistě soukromého rázu, Bratislava ji ale viděla jako úmyslnou provokaci. Nejdříve před ní Sólyoma varovala, v pátek mu ji nakonec přímo zakázala.
Podle slovenského premiéra Roberta Fica totiž přišel Sólyom "vyvolat konflikt."
Bratislavě se nelíbilo zejména to, že měl Sólyom přijet 21. srpna, tedy v den, kdy do bývalého Československa roku 1968 vstoupila vojska bývalé Varšavské smlouvy, včetně maďarských jednotek.
"Je to provokace nejhrubšího zrna," prohlásil Fico. "Je velmi nebezpečné, když to přichází na výročí invaze."
Maďarská strana kontrovala tvrzením, že byla návštěva řádně ohlášena a Bratislava dlouho nic nenamítala. Sólyom nakonec na mostě přes Dunaj na improvizovaném brífinku oznámil zrušení návštěvy Slovenska a po krátkém vystoupení na maďarské straně odcestoval zpět do Maďarska. Podle něj ale tento incident nezůstane bez odezvy.
Hádka o jazyk
Spory mezi Maďarskem a Slovenskem se v poslední době opět přiostřily kvůli slovenskému jazykovému zákonu, na který si Budapešť stěžuje u Rady pro lidská práva OSN a Rady Evropy.
Zákon mluví o tom, že všechna veřejná oznámení a nápisy musí být ve slovenštině, včetně názvů ulic, obchodů či restaurací. Týkat se to má i jídelních lístků.
To však podle Budapešti diskriminuje slovenské Maďary.
Protiromský protest
Od xenofobních nálad si Slovensko neodpočine ani v sobotu, kdy plánuje extremistická organizace Slovenská pospolitost pod heslem „mobilizace pokračuje" další protiromský protest, tentokrát v obci Krompachy v Košickém okrese.
Důvodem má být údajný „romský teror" prezentující se útoky etnika na ostatní obyvatelstvo.
„Problémových lokalit je velmi mnoho, v současné době začíná být pro bílou populaci situace nesnesitelná v Krompachách. Stupňující se cikánská drzost a neustálé napadání bílých bandami stále mladších cikánů se stupňuje ze dne na den," stojí na stránkách Slovenské pospolitosti, jež sbírá podpisy na založení strany Naše Slovensko.
Při nedávném protestu sdružení, jež se inspiruje českou Dělnickou stranou, zatkla policie v Šarišských Michaľanech 400 radikálů.
Mluvit maďarsky zakázáno
V úterý si Slovensko navíc připomene jednu z nejznámějších kauz týkajících se xenofobních nálad v zemi. 25. srpna 2006 byla v Nitře údajně napadena slovenská vysokoškolská studentka maďarské národnosti Hedviga Malinová. Důvodem prý nebylo nic jiného než to, že mluvila maďarsky.
Policejní vyšetřování bylo brzy zastaveno, policie tvrdila, že si Malinová útok vymyslela. Z případu se mezitím stala velká politická kauza. Malinová podala proti zastavení vyšetřování stížnost, ale nebylo jí vyhověno. Jak to doopravdy bylo, není dodnes jasné.