Slovensko se pře o maďarské názvy obcí

Tomáš Fránek
15. 2. 2006 0:01
Bratislava - Vicepremiér Pál Csáky chce, aby obce na jihu země - pojmenované po slovenských osobnostech - mohly užívat i historické maďarské názvy.
Historický pohled na dnešní Hurbanovo.
Historický pohled na dnešní Hurbanovo. | Foto: www.hurbanovo.sk

Jde o obce Hurbanovo, Štúrovo, Jesenské nebo Kukučínov.

Místopředseda vlády Csáky už připravil novelu zákona o označování obcí v jazyku národnostních menšin. Vyvolal tak bouři na slovenské politické scéně.

Na Slovensku nyní platí zákon, který umožňuje, aby obce, v nichž žije přes dvacet procent příslušníků jakékoli národnostní menšiny, mohly používat pro označení i tabule napsané v menšinovém jazyce.

Zrušit výjimku

Výjimkou jsou ale právě vesnice pojmenované v minulosti po slovenských politicích nebo umělcích.

Podle ustanovení, které slovenští poslanci přijali v roce 1994, se tyto obce označovat jinak než ve slovenském jazyce nesmí. "To je v rozporu s ústavou, ale i mezinárodními normami o lidských právech, a proto navrhujeme takové ustanovení vypustit," uvedl vicepremiér Csáky ve svém návrhu.

Podle něj by obce mohly začít používat historický maďarský název poté, co jeho používání schválí obyvatelé v referendu. 

A Csákyho návrh hned vyvolal ostrou reakci dalších politických stran.

Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko vyzvalo Csákyho, aby přestal vyvolávat napětí mezi Slováky a Maďary a místo toho řešil problémy Romů, za které je ve vládě zodpovědný.

Protislovenský návrh

Ostrou reakci si Csáky za svůj návrh vysloužil od šéfa Slovenské národní strany Jána Sloty. "Je to arogantní urážka slovenského národa," uvedl Slota a vyzval k omezení práv národnostních menšin v zemi.

Slovenská národní strana, která znovu míří do slovenského parlamentu a v průzkumech veřejného mínění dostává kolem osmi procent hlasů, nepoužila ostré vyjádření proti maďarským politikům na Slovensku poprvé.

Asi nejznámější je Slotův výrok o tom, že se slovenskými tanky dojede až do Budapešti.

Naposledy se spory slovenských a maďarských politiků vyhrotily minulý rok na jaře. To šéf Strany maďarské koalice Béla Bugár uvedl, že by se znovu mělo diskutovat o Benešových dekretech. Podle něj by Slovensko mělo odškodnit Maďary za vyhnání ze země a také se omluvit.

To však většina slovenských politiků odmítla.

Na základě československých poválečných zákonů byl lidem, kteří se do té doby hlásili k maďarské národnosti, zkonfiskován téměř veškerý majetek, nemovitosti i zemědělská půda.

Pohled na novou pěší zónu města Štúrovo.
Pohled na novou pěší zónu města Štúrovo. | Foto: www.sturovo.sk

V souladu s pozdější dohodou mezi Prahou a Budapeští bylo do Maďarska vysídleno zhruba 90 tisíc Maďarů a zhruba 70 tisíc etnických Slováků se z Maďarska zase dostalo do Československa.

Na Slovensku žije asi půlmilionová maďarská menšina, hlavně na jihu země.

Strana maďarské koalice (SMK) je nyní součástí pravicové vládní koalice a její podpora stabilně dosahuje deseti procent. V krajských volbách minulý rok na podzim ale právě na jihu země slovenské politické strany vytvořily společně koalici a SMK volby prohrála.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy