Bratislava - Slovensko může bez souhlasu Ruska zahájit zpětné dodávky plynu na Ukrajinu pouze v omezeném množství prostřednictvím záložního plynovodu.
Po čtvrteční schůzce s ukrajinským ministrem energetiky Jurijem Prodanem to novinářům řekl slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský. Podobně se vyjádřil i eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, který se jednání obou ministrů v Bratislavě zúčastnil.
Brzdou je smlouva s Gazpromem
Slovensko už dříve nabídlo Kyjevu dodávky plynu přes záložní plynovod, který vede ze slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu. Kyjev by ale uvítal, pokud by Bratislava zahájila zpětné dodávky na Ukrajinu přes kapacitně větší tranzitní plynovod, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy.
"V této chvíli to není právně zcela průchodné. Vyžaduje to jednání s ruskou stranou," řekl Malatinský o ukrajinském požadavku. Podmínky přepravy plynu přes tranzitní plynovod upravuje smlouva mezi slovenskou společností Eustream a ruským Gazpromem.
Podle Malatinského se Slovensko připravuje na zahájení dodávek plynu na Ukrajinu přes menší plynovod, který byl v minulosti vybudován jako záloha pro bezproblémové dodávky plynu do tepelné elektrárny na východním Slovensku a který neslouží k tranzitu ruského plynu.
"Rozpracováváme variantu vojanského propojení. Ve finálním řešení by šlo dopravit na Ukrajinu až deset miliard metrů krychlových ročně. To je objem, který lze v této době na Slovensko dopravit z jiných zemí Evropské unie," řekl slovenský ministr.
Plyn je pro Ukrajinu priorita
Ukrajina podle dřívějších informací ročně spotřebuje 55 miliard kubických metrů plynu, z toho více než polovinu nyní dostává z Ruska. Právě dodávkami plynu ze západní Evropy chce Ukrajina snížit svou závislost na Rusku.
Slovensku dal v otázce technického řešení dodávek plynu na Ukrajinu prostřednictvím kapacitně menšího plynovodu za pravdu i Oettinger.
"Právní analýza ukazuje, že z důvodu smluv (mezi Eustreamem a Gazpromem) reverzní krok v rámci ´velkého řešení´ (prostřednictvím tranzitního plynovodu) není bez souhlasu Gazpromu možný," řekl eurokomisař. Dodal, že souhlas ruské strany ale není potřebný právě pro dodávky přes záložní plynovod, jak to navrhlo Slovensko. Podle jeho slov jsou tyto dodávky technicky realizovatelné v průběhu několika týdnů.
Malatinský soudí, že memorandum o porozumění ohledně zahájení zpětných dodávek plynu ze Slovenska na Ukrajinu by mohlo být podepsáno v pondělí v Bratislavě. Mezitím budou jednání zástupců Slovenska, Ukrajiny a EU pokračovat v pátek v Kyjevě.
Prodan po schůzce v Bratislavě řekl, že snahou Ukrajiny je, aby k dodávkám plynu ze západní Evropy došlo co nejdříve.