reklama
 
 

Živě: Čaputová nejdřív navštíví Česko, inaugurace bude v červnu

Aktualizováno 31. 3. 2019 19:40
reklama
Slováci si v sobotu v druhém kole voleb zvolili novou prezidentkou Zuzanu Čaputovou, která získala 58,4 procenta hlasů. Maroš Šefčovič s 41,59 procenta hlasů uznal porážku a gratuloval soupeřce k vítězství. Volební účast činila 41,79 procenta. Čaputovou favorizovaly i předvolební průzkumy. Právnička zvítězila s výrazným náskokem už v prvním kole voleb.

Živě: Čaputová nejdřív navštíví Česko, inaugurace bude v červnu

reklama
19:40
Twitter

Vítězství Zuzany Čaputové komentoval také loňský neúspěšný finalista prezidentských voleb Jiří Drahoš:

12:20

Slovenská státní volební komise potvrdila, že právnička Zuzana Čaputová byla v sobotním rozhodujícím kole přímých voleb hlavy státu zvolena novou prezidentkou. Oznámil to šéf komise Eduard Bárány.

Čaputová bude první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku. Do úřadu nastoupí v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období současnému prezidentovi Andreji Kiskovi.

Slovenské prezidentské volby Foto: Reuters
12:10

Čaputová chce krátce po inauguraci v polovině června kromě první zahraniční cesty do Česka jezdit po Slovensku a setkávat se s lidmi. Plánuje rovněž jednat s představiteli úřadů o tématech, která posunou Slovensko kupředu.

Nově zvolená hlava státu  to řekla v diskusním pořadu zpravodajské televize TA3.

"Určitě bych chtěla cestovat po Slovensku a setkávat se s lidmi. Byla by to (také) oficiální jednání s orgány veřejné moci o tématech, která považuji za důležitá - jak reálně dokážeme posunout Slovensko kupředu," řekla Čaputová.

11:35

Rzeczpospolita upozorňuje, že poražený Maroš Šefčovič se ve druhém kole snažil získat voliče protizápadního populisty Štefana Harabina i Mariána Kotleby, který bývá nazývaný neonacistou.

"Muselo to zaskočit evropské socialisty, jejichž lídr v Evropském parlamentu, Němec Udo Bullmann, ho před dvěma měsíci nazval skvělým kandidátem," píše polský deník.

Také deník Gazeta Wyborcza si v článku pojmenovaném "Zázrak nad Tatrami" všímá, že Šefčovičova snaha stavět se do role obhájce konzervativních hodnot mu nevyšla. V této souvislosti připomíná, že nebyl schopen odříkat celé desatero.

11:12

Také německý Der Spiegel poukazuje na to, že její liberální pohledy jsou na celkem konzervativním Slovensku neobvyklé.

11:10

Agentura AP označila Čaputovou za "stoupající hvězdu slovenské politiky". Pětačtyřicetiletá právnička má sice málo zkušeností v politice, ale získala si voliče zděšené korupcí a politiky hlavního proudu. Zdůraznila také, že v konzervativní katolické zemi uspěla rozvedená matka dvou dětí, která se vyjadřovala ve prospěch práv homosexuálů a postavila se proti zákazu interrupcí.

9:37

Podle vyjádření Andreje Babiše na twitteru Čaputová vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou.

"Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku," napsal Babiš na twitteru. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. "Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci," dodal český premiér, který je rodákem z Bratislavy.

8:48

Blahopřání na twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

8:35

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. "Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí,! napsal Pospíšil na twitteru.

7:49

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) Slováci zvolením Čaputové jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy. "Srdečně gratuluji paní Zuzaně Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky Slovenské republiky!," napsal v noci ministr Petříček na twitteru.

7:40

Prezident Miloš Zeman poblahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a těší se na setkání v Česku. Věří, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské skupiny zůstanou nadstandardní. Na twitteru to dnes ráno uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

7:28
Aktuálně.cz

Slováci zvolili svou první prezidentku. Právnička Zuzana Čaputová zvítězila nad eurokomisařem Marošem Šefčovičem, který uznal porážku. Jeden z prvních rozhovorů pro česká média poskytla Čaputová před měsícem právě DVTV.

7:10
Aktuálně.cz

Proč volby na Slovensku vyhrála Zuzana Čaputová?

Výsledek prezidentských voleb ukazuje silný trend ve slovenské společnosti. Už podzimní komunální volby naznačily, že je tu poptávka po nové vlně politiků, kteří místo ostrých útoků na své oponenty budou nabízet svá řešení a budou otevřeni diskusi.

Více čtěte zde.

1:35

Podívejte se na konečné výsledky voleb po sečtení všech hlasů. Zuzana Čaputová získala 58,4 procenta (1 056 582 hlasů), Maroš Šefčovič obdržel 41,59 procenta (752 403 hlasů).

Volební účast činila 41,79 procenta. Právo hlasovat mělo více než 4,4 milionu oprávněných voličů. 

1:24
Česko vlajka

Čaputové pogratuloval také předseda TOP 09 JIří Pospíšil.

1:22
Twitter

A ještě jeden zajímavý postřeh od našeho redaktora.

1:15
Šefčovič

"Poslední dva měsíce byly nejnáročnějšími, ale zároveň nejúžasnějšími v mém životě," napsal na Facebooku neúspěšný kandidát na prezidenta Slovenska Maroš Šefčovič.

1:10
Česko vlajka

Další gratulace z Česka, tentokrát od ředitele Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka.

1:08

Kde jinde ve světě mají v čele státu ženu?

V současné době je po celém světě u moci celkem 11 prezidentek, například v Litvě, Chorvatsku, Estonsku a na Maltě, ale také třeba v Gruzii nebo Tchaj-wanu. Královny pak stojí v čele Británie a Dánska.

autoři: Adéla Očenášková, ČTK | 30. 3. 2019 19:09

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama