Živě: Čaputová nejdřív navštíví Česko, inaugurace bude v červnu

Živě
Slováci si v sobotu v druhém kole voleb zvolili novou prezidentkou Zuzanu Čaputovou, která získala 58,4 procenta hlasů. Maroš Šefčovič s 41,59 procenta hlasů uznal porážku a gratuloval soupeřce k vítězství. Volební účast činila 41,79 procenta. Čaputovou favorizovaly i předvolební průzkumy. Právnička zvítězila s výrazným náskokem už v prvním kole voleb.
Nová prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová odpovídá na otázky novinářů.
Nová prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová odpovídá na otázky novinářů. | Foto: Matej Slávik
Živě
Aktualizovat reportáž
19:40

Vítězství Zuzany Čaputové komentoval také loňský neúspěšný finalista prezidentských voleb Jiří Drahoš:

12:20

Slovenská státní volební komise potvrdila, že právnička Zuzana Čaputová byla v sobotním rozhodujícím kole přímých voleb hlavy státu zvolena novou prezidentkou. Oznámil to šéf komise Eduard Bárány.

Čaputová bude první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku. Do úřadu nastoupí v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období současnému prezidentovi Andreji Kiskovi.

Foto: Reuters
12:10

Čaputová chce krátce po inauguraci v polovině června kromě první zahraniční cesty do Česka jezdit po Slovensku a setkávat se s lidmi. Plánuje rovněž jednat s představiteli úřadů o tématech, která posunou Slovensko kupředu.

Nově zvolená hlava státu  to řekla v diskusním pořadu zpravodajské televize TA3.

"Určitě bych chtěla cestovat po Slovensku a setkávat se s lidmi. Byla by to (také) oficiální jednání s orgány veřejné moci o tématech, která považuji za důležitá - jak reálně dokážeme posunout Slovensko kupředu," řekla Čaputová.

11:35

Rzeczpospolita upozorňuje, že poražený Maroš Šefčovič se ve druhém kole snažil získat voliče protizápadního populisty Štefana Harabina i Mariána Kotleby, který bývá nazývaný neonacistou.

"Muselo to zaskočit evropské socialisty, jejichž lídr v Evropském parlamentu, Němec Udo Bullmann, ho před dvěma měsíci nazval skvělým kandidátem," píše polský deník.

Také deník Gazeta Wyborcza si v článku pojmenovaném "Zázrak nad Tatrami" všímá, že Šefčovičova snaha stavět se do role obhájce konzervativních hodnot mu nevyšla. V této souvislosti připomíná, že nebyl schopen odříkat celé desatero.

11:12

Také německý Der Spiegel poukazuje na to, že její liberální pohledy jsou na celkem konzervativním Slovensku neobvyklé.

11:10

Agentura AP označila Čaputovou za "stoupající hvězdu slovenské politiky". Pětačtyřicetiletá právnička má sice málo zkušeností v politice, ale získala si voliče zděšené korupcí a politiky hlavního proudu. Zdůraznila také, že v konzervativní katolické zemi uspěla rozvedená matka dvou dětí, která se vyjadřovala ve prospěch práv homosexuálů a postavila se proti zákazu interrupcí.

9:37

Podle vyjádření Andreje Babiše na twitteru Čaputová vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou.

"Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku," napsal Babiš na twitteru. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. "Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci," dodal český premiér, který je rodákem z Bratislavy.

8:48

Blahopřání na twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

Poslanec Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (29. 3. 2019)
Poslanec Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (29. 3. 2019) | Foto: ČTK
8:35

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. "Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí,! napsal Pospíšil na twitteru.

Foto: Milan Bureš
7:49

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) Slováci zvolením Čaputové jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy. "Srdečně gratuluji paní Zuzaně Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky Slovenské republiky!," napsal v noci ministr Petříček na twitteru.

7:40

Prezident Miloš Zeman poblahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a těší se na setkání v Česku. Věří, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské skupiny zůstanou nadstandardní. Na twitteru to dnes ráno uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

7:28

Slováci zvolili svou první prezidentku. Právnička Zuzana Čaputová zvítězila nad eurokomisařem Marošem Šefčovičem, který uznal porážku. Jeden z prvních rozhovorů pro česká média poskytla Čaputová před měsícem právě DVTV.

7:10

Proč volby na Slovensku vyhrála Zuzana Čaputová?

Výsledek prezidentských voleb ukazuje silný trend ve slovenské společnosti. Už podzimní komunální volby naznačily, že je tu poptávka po nové vlně politiků, kteří místo ostrých útoků na své oponenty budou nabízet svá řešení a budou otevřeni diskusi.

Více čtěte zde.

1:35

Podívejte se na konečné výsledky voleb po sečtení všech hlasů. Zuzana Čaputová získala 58,4 procenta (1 056 582 hlasů), Maroš Šefčovič obdržel 41,59 procenta (752 403 hlasů).

Volební účast činila 41,79 procenta. Právo hlasovat mělo více než 4,4 milionu oprávněných voličů. 

1:24 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Čaputové pogratuloval také předseda TOP 09 JIří Pospíšil.

1:22

A ještě jeden zajímavý postřeh od našeho redaktora.

1:15

"Poslední dva měsíce byly nejnáročnějšími, ale zároveň nejúžasnějšími v mém životě," napsal na Facebooku neúspěšný kandidát na prezidenta Slovenska Maroš Šefčovič.

Blahoželám pani Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky. Vám, milí priatelia, chcem čo najsrdečnejšie poďakovať za každý hlas v druhom kole prezidentských volieb. Posledné dva mesiace boli najnáročnejšími, ale zároveň najúžasnejšími v mojom živote. Toľko podpory, žičlivosti a múdrosti ľudí, s ktorými som sa stretol počas ciest po Slovensku, mi navždy zostane vrytých v pamäti, aj v srdci. Ďakujem Vám.

Zveřejnil(a) Maroš Šefčovič dne 31. March 2019
1:10 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Další gratulace z Česka, tentokrát od ředitele Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka.

1:08

Kde jinde ve světě mají v čele státu ženu?

V současné době je po celém světě u moci celkem 11 prezidentek, například v Litvě, Chorvatsku, Estonsku a na Maltě, ale také třeba v Gruzii nebo Tchaj-wanu. Královny pak stojí v čele Británie a Dánska.

1:00

"Slovensko otevřelo novou kapitolu své politiky," dodává k výsledkům prezidentských voleb redaktor Aktuálně.cz a Hospodářských novin Martin Ehl.

0:55

Šefčovič bude dál vykonávat funkci eurokomisaře, ve které působí už několik let. Neplánuje usilovat o jinou funkci na domácí politické scéně.

0:50 Zuzana Čaputová

Inaugurace Zuzany Čaputové do prezidentského úřadu se bude konat 15. června 2019.

0:44 Zuzana Čaputová

Politolog Pavel Hynčica se domnívá, že Čaputová nezískala ve volbách příliš silný mandát. Uvedl to v České televizi. Čaputová podle něj především zaktivizovala voličstvo, kterým otřásla vražda reportéra Jána Kuciaka.

0:30

Zpravodaj Aktuálně.cz Martin Ehl k dění ve volebním štábu nově zvolené slovenské prezidentky:

"Příchod prezidenta Andreje Kisky s velkou kyticí a blahopřáním jako by symbolicky ukončil volební večer ve štábu Zuzany Čaputové, i když ještě není sečteno všech sto procent okrsků. Oslava, i když nijak divoká, pokračuje."

"Po viditelně nervózní Čaputové, která svůj projev četla z papíru a pak odpovídala na několik otázek novinářů, hovořili k novinářům předsedové stran Progresivní Slovensko a Spolu Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý. Obě strany vytvořily koalici pro květnové volby do Evropského parlamentu a chtějí navázat na úspěch Zuzany Čaputové a změnit slovenskou politiku."

Zuzana Čaputová v objetí s Ivanem Štefunkem, šéfem Progresivního Slovenska.
Zuzana Čaputová v objetí s Ivanem Štefunkem, šéfem Progresivního Slovenska. | Foto: Matej Slávik
0:28

Podle stávajícího prezidenta Andreje Kisky potřebuje současná slovenská společnost přesně takovou prezidentku, jakou je Čaputová. Kiska připomněl, že Čaputová se dokáže postavit zlu.

"Potřebujeme vrátit důvěru lidí ve stát, ve spravedlnost. Jsem nesmírně šťastný, že si dnes večer Slovensko zvolilo přesně takovou prezidentku," reagoval na výsledky voleb Kiska, který přijel za Čaputovou do volebního štábu. 

0:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Slováci svou volbou jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci své země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy," napsal na Twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Čaputové gratuloval k vítězství.

0:17

Podle posledních informací činila volební účast 41 procent, což je nejnižší účast v historii přímé volby prezidenta Slovenska. 

V prvním kole přišlo k volebním urnám 48,7 procenta oprávněných voličů.

0:16

Dosluhující prezident Andrej Kiska přijel do volebního štábu za svou nástupkyní Zuzanou Čaputovou. Její vítězství si přál, podporu jí vyjádřil opakovaně.

0:15

Sečteno téměř 95 procent hlasů. Čaputová: 58,2 procenta, Šefčovič: 41,79 procenta.

0:12

První zahraniční cesta Čaputové povede podle tradice do České republiky. Prezidenta Miloše Zemana Čaputová respektuje jako legitimně zvoleného politika.

0:09

"Je to zajímavé, je to v jistém smyslu asi i symbol jinakosti. (…) Doufám, že to v tom spíše mužském (politickém - pozn. red.) světě bude přínosem," řekla Čaputová k tomu, že se stala historicky první ženou v čele Slovenska. Zdůraznila, že chce ale především nadále zůstat kvalitní matkou svých dvou dcer.

0:03

Čaputová očekávala, že rozdíl v hlasech v druhém kole voleb nebude tak velký. To ukazuje i průběžné sčítání hlasů, které už se chýlí ke konci.

0:02

"Život mě naučil, že nejsem zodpovědná za výsledek, ale pouze za podíl na něm. (…) Je mi jasné, že to nebude jednoduché. Cítím ale velkou odpovědnost a legitimitu," odpověděla Čaputová na otázku novinářů, jestli se nebojí, že bude složité spolupracovat s vládní stranou Směr-SD včetně jejího předsedy Roberta Fica.

23:57

Čaputová reaguje na svoje vítězství ve slovenských volbách za velkých ovací lidí ve štábu. "Rozhodnutí přijímám s velkou pokorou. Všem vám děkuji, že jste byli se mnou, a slibuji vám, že já budu s vámi. Děkuji za veškerou podporu v kampani," řekla Čaputová s tím, že se bude při výkonu mandátu slovenské prezidentky ucházet i o přízeň těch voličů, jejichž hlas ve volbách nezískala.

23:55

Sečteno je 77,50 % okrsků: Čaputová 57,53 %, Šefčovič 42,46 % hlasů.

 

23:52

Zpravodaj Aktuálně.cz Martin Ehl komentuje dění ve volebním štábu Čaputové potom, co Šefčovič uznal prohru.

"V centrále Zuzany Čaputové se ozval další obří potlesk. I když ještě není sečteno, výsledek je považován za jasný. A to i přestože příznivci Čaputové možná očekávali výsledek přes šedesát procent, kterého zřejmě nedosáhne."

23:50 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Gratulace Čaputové od předsedy ODS Petra Fialy. 

23:48

Šefčoviče mrzí nízká volební účast, doufal ve vyšší. "Čím více lidí přijde, tím větší legitimitu prezident má," dodal.

23:44

"Právě jsem telefonoval s paní Zuzanou Čaputovou a blahopřál jsem jí ke zvolení prezidentkou Slovenské republiky," prohlásil Šefčovič při prvním oficiálním vystoupením před novináři po sečtení více než poloviny hlasů. Čaputové pošle kytici.

"Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří přišli k volbám a dali mi svůj hlas. Považuji to za velký závazek," dodal. Za podporu poděkoval také rodině a volebnímu týmu.

23:36

V centrále Zuzany Čaputové se před několika minuty poprvé ozvalo skandování "Zuzana, Zuzana!" Na obrazovce se totiž objevily výsledky z 51 procent volebních místností, které jí dávají 58 procent vůči 42 procentům Maroše Šefčoviče.

Čaputová se právě nacházela mezi svými příznivci, odkud se členové štábu snaží vyhnat novináře zpět do sektorů určeného jen médiím, popsal zpravodaj Aktuálně.cz Martin Ehl.

23:34 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Čaputové už přichází také první gratulace od politiků z České republiky, například od Jiřího Drahoše nebo Miroslava Kalouska.

23:27

Slovenský deník Sme už Čaputovou prohlásil za novou prezidentku Slovenska. Zatím je sečteno něco málo přes polovinu hlasů.

23:23

Sečteno je 51,22 procenta okrsků, tedy více než polovina. Čaputová: 58,07 procenta (452 079 hlasů), Šefčovič: 41,92 procenta (326 404 hlasů). 

23:18 Zuzana Čaputová

I přestože sčítání hlasů dál pokračuje, Čaputové už přišla první gratulace. "Gratuluji Slovensku, že poprvé od jeho vzniku nebude tento úřad zastávat komunista ani ‘chtělbýtkomunista‘," prohlásil Igor Matovič z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

23:13

Čaputová je stále ve vedení.

Průběžné výsledky po sečtení téměř 38,5 procenta okrsků: Čaputová: 57,91 % (320 186 hlasů), Šefčovič: 42,08 % (232 711 hlasů).

23:05

Volební účast se zatím pohybuje kolem 38 procent. Martin Kratochvíl z agentury Median ale v České televizi uvedl, že jejich průzkum předpověděl účast mezi 40 až 50 procenty. 

Podle Kratochvíla může být případná nízká volební účast dána i tím, že Čaputová v prvním kole zvítězila s velkým náskokem. Kvůli tomu si mohla řada voličů říct, že k druhému kolu už není třeba chodit.

22:59 Zuzana Čaputová

Pohled do volebního štábu Čaputové, která v průběžném sčítání hlasů zatím vede.

Příznivci Zuzany Čaputové v jejím štábu.
Příznivci Zuzany Čaputové v jejím štábu. | Foto: Matej Slávik
22:57

Sečteno je téměř 14 procent volebních okrsků a takto vypadají průběžné výsledky: Čaputová 57,57 %, Šefčovič 42,42 %. Potvrzují se také informace o nízké volební účasti. 

22:48

Průběžné výsledky po sečtení 5,42 procenta hlasů: Čaputová vede s 57,2 procentem, Šefčovič má zatím 42,79 procenta.

22:42 Zuzana Čaputová

Jásot nad odhadem agentury Focus pro televizi Markíza, který dává Zuzaně Čaputové šanci na vítězství se ziskem 55 procent, byl vlažnější, než se čekalo.

V prostoru pro návštěvníky se jásalo až poté, co televizní komentátorka v přímém přenosu říkala, že se asi bojí o výsledek. S napětím se dále čeká na skutečná čísla. Podle volebních komisí půjde sčítání rychle. "Ve dvanáct chceme být doma," řekla navečer zpravodajům Aktualně.cz jedna z jejích členek.

22:38

Ještě není sečteno ani procento hlasů, zatím si ale lépe vede Čaputová. Ta má zatím 3 719 hlasů, Šefčovič se může radovat z 2 441 hlasů.

22:35

Průzkum agentury Median SK pro RTVS ukazuje také přesuny voličů, kteří v prvním kole dali hlas kandidátům, kteří nepostoupili do druhého kola. Na stranu Čaputové se podle průzkumu přidali voliči Bély Bugára, Františka Mikloška i Milana Krajniaka.

Šefčovič naopak podle průzkumu získal hlasy Štefana Harabina a Mariana Kotleby.

22:28

Politolog Jozef Lenč se domnívá, že před chvílí zveřejněné průzkumy naznačují bourání stereotypů na Slovensku. "Možná se ukáže, že mladí rozhodnou výsledky voleb," řekl Lenč v RTVS.

22:25 Zuzana Čaputová

Do štábu Čaputové přišel také vědec Robert Mistrík, který se před prvním kolem voleb vzdal kandidatury v její prospěch. Ve Staré tržnici se nachází také například politici ze strany Progresivní Slovensko, jejíž členkou je také Čaputová.

Slovenský prezidentský kandidát  Robert Mistrík. Leden 2019
Slovenský prezidentský kandidát Robert Mistrík. Leden 2019 | Foto: SME / Jozef Jakubčo
22:16 Zuzana Čaputová

Podle průzkumu agentury Median pro veřejnoprávní televizi RTVS volilo Čaputovou 77 % lidí ve věku od 18 do 30 let oproti 23 % pro Maroše Šefčoviče.

22:15

Průběžné sčítání hlasů můžete sledovat v přehledné infografice.

22:13

Podle sociologa Daniea Prokopa z agentury Median mají oba před chvíli zveřejněné průzkumy přesnost +/-3 procentní body. "Výsledky budou někde mezi," uvedl Prokop.

22:03

Zuzana Čaputová se podle průzkumů slovenských televizí stane novou slovenskou prezidentkou.

Průzkum agentury Focus pro televizi Markíza: Čaputová 55,2 %, Šefčovič 44,8 %

Průzkum agentury Median SK pro veřejnoprávní rozhlas a televizi RTVS:  Čaputová 60,5 %, Šefčovič 39,5 %

22:00

Volební místnosti na Slovensku se uzavřely. Začíná sčítání hlasů.

21:52

Nízké volební účasti se obává i Šefčovič. "Doufám, že se mýlím. V posledních dnech jsme apelovali, aby lidé přišli volit prezidenta," dodal nadějně ve svém volebním štábu. V tom se nenachází nikdo ze strany Směr-SD. "Od začátku jsem říkal, že kandiduji jako Maroš Šefčovič, nezávislý a nadstranický kandidát," prohlásil.

21:48 Zuzana Čaputová

Čaputová také asi dvacet minut před uzavřením volebních místností poděkovala svým spolupracovníkům za odvedenou práci "bez ohledu na výsledek voleb".

Ve volebním štábu ale panuje podle našeho zpravodaje Martina Ehla napětí, způsobené hlavně zprávami o nízké účasti voličů, což nahrává spíš jejímu soupeři Maroši Šefčovičovi.

21:43

Šéfredaktor slovenského webu Aktuality.sk Peter Bárdy je zvědavý, nakolik ovlivnilo volební účast hezké počasí, které dnes na Slovensku panovalo. Voliči mohou účast zvýšit ještě do 22:00, pak se volební místnosti uzavřou.

21:40 Zuzana Čaputová

"Chci poděkovat všem lidem, kteří stojí za tím, že tu dnes před vámi můžu stát," řekla Čaputová ve volební štábu. Podle ní ale zatím není nic jisté.

21:30

Voličům už zbývá jen poslední půlhodina, pak se volební místnosti uzavřou a začne sčítání. Ve 22:00 také televizní stanice zveřejní předvolební průzkumy z posledních dvou dnů.

21:25 Zuzana Čaputová

Čaputová také novinářům ve volebním štábu potvrdila, že jestli ve volbách nezvítězí, bude se ucházet o místo v parlamentu. Čaputová je členkou strany Progresivní Slovensko. Nedávno se ale vzhledem k účasti ve volbách vzdala funkce místopředsedkyně této neparlamentní strany.

21:20

Zuzana Čaputová při oficiálním příchodu do volebního štábu prohlásila, že očekává těsné volební výsledky. 

Šefčovič dříve v sobotu na otázku novinářů, zda očekává těsný volební výsledek, uvedl: "Bude záležet na tom, jaká bude volební účast. Apeluji, aby účast byla co nejvyšší."

21:15

Slovenská ministryně vnitra Denisa Saková ze strany Směr-SD u volební urny. 

Trošku netradične som dnes volila v Mýte pod Ďumbierom. Tak ako mnohí Slováci aj ja som využila prekrásne počasie a vyrazila na výlet do Nízkych Tatier. Napriek tomu však považujem za svoju povinnosť zúčastniť sa volieb a odovzdať svoj hlas. Verím, že voľby budú pokojné.

Zveřejnil(a) Denisa Saková - Ministerka vnútra SR dne 30. March 2019
21:00

Oficiální výsledky druhého kola voleb budou oznámeny na tiskové konferenci v neděli v pravé poledne v budově ministerstva vnitra. Jméno nástupce prezidenta Andreje Kisky by ale mělo být známo už v noci na neděli.   

20:58 Zuzana Čaputová

Příchod Čaputové do volebního štábu, který leží v centru Bratislavy.

20:55 Zuzana Čaputová

Čaputová se už necelou hodinu nachází ve svém volebním štábu ve Staré tržnici. Zatím se ale pohybuje jen v zákulisí. Ze známějších politiků je tu přítomen například poslanec Martin Poliačik ze strany Progresivní Slovensko. A z reproduktorů se line hudba americké punk rockové kapely Offspring.

20:48

Šefčovičův volební štáb se nachází v hotelu Devín v Bratislavě. Podle informací serveru Aktuality.sk by Šefčovič mohl předstoupit před novináře okolo 21:00.

Kandidát strany Směr-SD bude na výsledky čekat bez zástupců této strany. Společnost mu podobně jako v prvním kole voleb bude dělat pouze rodina, známí nebo také například exguvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko.

20:37

Do volební místnosti v obci Hájske na jihozápadě Slovenska dorazil v sobotu i slovenský volič Jozef Nétry, kterému je 100 let.

"Zúčastnil jsem se téměř všech voleb, nevím, jestli jsem vůbec někdy nějaké vynechal. Ani si nepamatuji, kolik se za tu dobu už vystřídalo prezidentů. Bylo jich mnoho, československých i slovenských. Volil jsem Masaryka, Beneše, Gottwalda, Svobodu, Tisa s tou velkou hlavou," zavzpomínal pro deník SME Nétry.

20:34

Jak to má eurokomisař Šefčovič s názorem na uprchlickou krizi? Proměnlivě. Podívejte se, jak k této problematice v souvislosti s volební kampaní změnil postoj.

20:26

I přestože volební komise na Slovensku zatím nehlásí žádné vážnější problémy, které by ohrozily průběh hlasování, na některých místech zápasí s dílčími nepříjemnosti.

Například lidé v obci Plaveč na severovýchodě Slovenska jsou od odpoledne bez elektrické energie. Podle starosty Petra Šlosára by to ale volby nemělo nijak narušit. Podle Šlosára za vším stojí zřejmě porucha vedení vysokého napětí.  

20:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Český prezident Miloš Zeman podpořil ve volbách Maroše Šefčoviče, kterého také minulou neděli pozval do Lán.

"Zemanovo přijetí Šefčoviče je hrubá diplomatická neprofesionalita," reagoval tehdy na setkání politiků komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. Připomeňte si jeho text.

20:22

Připomeňte si text z minulého týdne, který vysvětluje, v jaké pozici se po prvním kole voleb nacházel Maroš Šefčovič.

20:18 Zuzana Čaputová

V bratislavské Staré tržnici, kde bude volební večer Zuzany Čaputové, už se začínají hromadit její příznivci a novináři, hlásí z místa náš reportér Martin Ehl.

20:12

Pomník v Bratislavě, který připomíná zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

Loňská vražda investigativního reportéra a jeho přítelkyně změnila názor zejména mladých lidí na politiku, které vybudila k větší aktivitě. Mladí voliči jsou hlavními strůjci očekávaného úspěchu Zuzany Čaputové v dnešních prezidentských volbách, píše z místa reportér Martin Ehl.

Pomník připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou v Bratislavě.
Pomník připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou v Bratislavě. | Foto: Matej Slávik
20:07

Čaputová a Šefčovič se v uplynulých dnech střetli v sérii televizních debat. Slovenský eurokomisař se při nich snažil například zpochybnit koncipientskou praxi své soupeřky. Čaputová tvrdila, že při přípravě na povolání advokátky zákony neporušila.

Nynější prezidentská kampaň na Slovensku byla ale obecně méně vyhrocená než před pěti lety. Tehdejší premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico označoval svého hlavního soupeře Kisku za scientologa a s ohledem na Kiskovy dřívější podnikatelské aktivity například v oblasti splátkového prodeje také za lichváře. 

20:03

Desítky tisíc Slováků, kteří žijí v zahraničí, se prezidentských voleb mohou účastnit pouze ve vlasti. Korespondenční volbu ani hlasování na svých ambasádách Slovensko při volbách hlavy státu neumožňuje.

Již v prvním kole prezidentských voleb mnoho Slováků, kteří studují či pracují v Česku, přijelo do slovensko-českého příhraničí jen kvůli možnosti hlasovat.

19:53

V Bratislavě prý míří k urnám více voličů až ve večerních hodinách vzhledem k tomu, jaké pěkné počasí dnes na Slovensku panovalo.

Členka volební komise v jedné z volebních místností v Bratislavě se také nechala slyšet, že přinejmenším ke komisi, ve které zasedá ona, dnes nedorazilo mnoho starších voličů. Mladí lidé pak podle ní volí převážně Čaputovou.

19:48

Ve slovenské vesnici Úľany nad Žitavou mají starostu, který je v mnohém velmi podobný Zuzaně Čaputové. Ta v prvním kole voleb v této malé obci přesto skončila až čtvrtá. Co za tím vězí? Dozvíte se v reportáži od našeho redaktora Martina Ehla.

19:45

Slovenské úřady zatím z volební soboty nehlásily žádné vážnější problémy, které by ovlivnily průběh hlasování.

První kolo voleb prezidenta poznamenal incident ve východoslovenské obci Medzany, kde opilý zastupitel odcizil volební urnu a hlasovací archy vysypal na ulici. Volební místnost tam kvůli tomu zavřela až necelou hodinu před půlnocí, což způsobilo i posunutí začátku zveřejňování dílčích výsledků hlasování.

Prezidentské volby na Slovensku.
Prezidentské volby na Slovensku. | Foto: Matej Slávik
19:43

K co nejvyšší volební účasti vybídl také dosluhující prezident Andrej Kiska. "Každý jeden hlas je důležitý, každý jeden hlas rozhodne," napsal na Facebooku Kiska, který ve volbách veřejně podpořil Čaputovou.

UKÁŽME, AKÉ CHCEME SLOVENSKO Poďme voliť. Aktuálne udalosti okolo Mariána Kočnera ukazujú, že potrebujeme politikov a političky, ktorí budú bojovať za slušné a spravodlivé Slovensko. Nájdime si čas na mimoriadne dôležité voľby aj v takýto krásny deň. Budúci prezident alebo prezidentka potrebuje silný mandát. Čím väčšiu podporu od ľudí dostane, tým silnejší bude záväzok vykonávať funkciu zodpovedne, spravodlivo, s úctou a pokorou. Každý jeden hlas je dôležitý, každý jeden hlas rozhodne.

Zveřejnil(a) Andrej Kiska dne 30. March 2019
19:37

Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Nynějšímu prezidentovi Kiskovi pětileté funkční období skončí v polovině června. 

Pokud dnes zvítězí Čaputová, stane se první ženou v čele této země. Nová hlava státu usedne v Grasalkovičově neboli Prezidentském paláci, sídle slovenského prezidenta.

Prezidentský palác v Bratislavě.
Prezidentský palác v Bratislavě. | Foto: Matej Slávik
19:31

"Prosím i vás všechny, abyste si našli těch pár minut a šli volit," apeloval na voliče slovenský premiér Peter Pellegrini. Ten je současně místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, která ve volbách podporuje Šefčoviče.

POĎTE VOLIŤ, PRIATELIA Dnes rozhodujeme o tom, kto bude najbližších päť rokov reprezentovať Slovensko v zahraničí, kto bude najvyšší veliteľ ozbrojených síl a bude zastávať mnohé ďalšie dôležité úlohy. Ja som svoj hlas už odovzdal a prosím aj vás všetkých, aby ste si našli tých pár minút a išli voliť. Nech má náš budúci prezident čo najsilnejší mandát od občanov. Už teraz sa teším na našu budúcu spoluprácu.

Zveřejnil(a) Peter Pellegrini dne 30. March 2019
19:25

Ve 22:00 po uzavření volebních místností zveřejní tři slovenské televizní stanice předvolební průzkumy z posledních dvou dnů.

19:21

K urnám už během soboty dorazili také oba prezidentští kandidáti. Šefčovič odvolil před polednem v Bratislavě, Čaputová přišla do volební místnosti v západoslovenském městě Pezinok kolem čtvrté hodiny odpoledne.

19:17

Novou hlavu státu dnes volí také Slováci žijící v České republice.

19:15 Zuzana Čaputová

"Lidé čekají, že ona bude pojistkou toho, aby země nepropadla do oligarchického modelu, který je typický pro Rusko nebo Ukrajinu," odpovídá sociolog Michal Vašečka na otázku, jakých změn by se Slováci od možné nové prezidentky rádi dočkali.

Přečtěte si celý rozhovor.

19:12

Favoritkou voleb je Čaputová. Například průzkum agentury Median SK, který byl zveřejněn minulý čtvrtek, jí předpověděl zisk 60,5 procenta. Šefčovičovi naměřil 39,5 procenta.

Vzhledem k moratoriu na zveřejňování výsledků průzkumů bylo možné publikovat poslední průzkumy nejpozději minulý pátek.

19:08

V prvním kole voleb, které se konalo 16. března, zvítězila se značným náskokem právnička Zuzana Čaputová. Získala 40,6 procenta hlasů. Eurokomisař Maroš Šefčovič obdržel podstatně méně hlasů, a sice 18,7 procenta. Volební účast se vyšplhala na 48,7 procenta.

19:05

Volební místnosti na Slovensku jsou otevřené od 7:00 do 22:00. První předběžné výsledky by měly být známy kolem 23:00.

19:00

Dobrý den, 

vítáme vás u on-line přenosu z druhého kola přímých prezidentských voleb na Slovensku. O post v Grasalkovičově paláci bojují Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2019 19:40
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy