Slovensko: Chybí učitelé pro romské děti

rst, ČTK
10. 2. 2006 9:06
Bratislava - Mnoho romských dětí na Slovensku končí ve zvláštních školách. Na vině je prý nedostatek učitelů a špatný způsob výuky.

Slovensko postrádá učitele pro žáky z romských osad. Je to jeden z důvodů, proč se řada dětí dostává do zvláštních škol. Těžko se pak přihlašují na střední a vysoké školy nebo mají problém s hledáním zaměstnání.

Zbytečnému umisťování žáků do zvláštních škol, na které si čeští Romové neúspěšně stěžovali před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, by měly zamezit přípravné nulté ročníky a speciální psychologické testy. Řešení dalších problémů, jako je záškoláctví, však podle odborníků chybí.#reklama

Je nutno přeškolit tisíce učitelů

"Je třeba přeškolit tisíce učitelů na práci s dětmi z jiného kulturního prostředí," míní autor vzdělávacích koncepcí z Univerzity Komenského Miron Zelina. Sám ale zná jen desítky případů a ti, kteří se o přeškolování snaží, zápasí s nedostatkem financí.

První absolventi vysokých škol, kteří absolvují speciální přípravu na multikulturní způsob výuky, vyjdou z univerzit až za tři čtyři roky, dodal.

Změnit by se podle Zeliny měly také učební osnovy. "Musíme je učit to, co potřebují, a ne zbytečnosti," řekl. Začít reformu vzdělávaní měl nový školský zákon, o kterém se hovoří již druhé volební období. Do parlamentu se však po změnách ve slovenské vládě podle současného ministra školství Lászlóa Szigetiho ani letos nedostane.

Nekvalitní vzdělání = vysoká nezaměstnanost

O lepším vzdělávaní Romů se podle předsedy Parlamentu romských osad Jozefa Mezeie sice mnoho mluví, ale málo se pro ně dělá. "Vychováváme nekvalitní produkt a projevuje se to ve vysoké nezaměstnanosti," řekl ČTK. To, že lidé s nízkým vzděláním jsou prakticky nezaměstnatelní, potvrzuje i Ladislav Richter z Rady nevládních organizací romských komunit.

Ve zvláštních školách na Slovensku je podle Ústavu informací a prognóz školství přibližně 30 000 žáků. Ministerstvo školství neuvádí, kolik z nich pochází z romské menšiny, ale téměř polovina je na školách v Prešovském a Košickém kraji na východě země. Právě tam je nejvíce romských osad.

Na všech typech slovenských základních škol studuje přes 550 000 žáků a kolem 90 000 z nich je podle studie Andreje Salnera z bratislavského Institutu pro dobře spravovanou společnost romského původu.

Celkem žije na Slovensku asi 350.000 Romů, z toho podle odhadů ministerstva práce a sociálních věci zhruba třetina bydlí v osadách se špatnými sociálními podmínkami.

 

Právě se děje

Další zprávy