Lety: Pape se zřejmě dopustil přestupku

Red DOM, ČTK
21. 1. 2006 16:30
Lety u Písku - Člen vedení Výboru pro odškodnění romského holocaustu Markus Pape se podle policie zřejmě dopustil přestupku, když "slovně narušil" akci nacionalistické Národní strany v Letech.

V rozmezí jedné hodiny se v Letech pod dohledem stovky policistů sešly nejprve desítky Romů a po nich zhruba čtyřicet stoupenců nacionalistické Národní strany.

Pape, jehož policie zadržela, podal vzápětí trestní oznámení na účastníky shromáždění. "Podal jsem trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu výtržnictví na tři muže, kteří se pohybovali v okolí předsedkyně strany Petry Edelmannové a fyzicky mne napadli," řekl Pape.

Koncentrační tábor v Letech u Písku
Koncentrační tábor v Letech u Písku | Foto: holocaust.cz

Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) chce kvůli jejich zadržení podat trestní oznámení. "Národní strana to považuje za narušení pietního aktu," řekla novinářům předsedkyně strany Petra Edelmannová.

"Ten zadržený křičel, ale fyzické napadení bylo ze strany pořadatelů této demonstrace," řekl novinářům Štětina. Podle Edelmannové však byla z jejich strany akce poklidná a narušili ji romští aktivisté.

Podle druhého ze zadržených mužů Abu Ghoshe strana historii tábora v Letech nezná. "Letský tábor je jen jakýsi kočár pro jejich politické snahy - to nemohu dovolit," uvedl Ghosh.

Mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha řekl, že Pape byl na policii předveden proto, že verbálně narušil průběh setkání. "V rámci podání vysvětlení této události předvedený využil svého práva a podal trestní oznámení. Přestupek bude dále projednáván," řekl Klícha. Z vyjádření mluvčího lze usuzovat, že policie šetří možný přestupek také v případě Ghoshe. Tomu policisté pouze zkontrolovali doklady a posléze ho propustili.

Pape řekl, že během demonstrace se zeptal starosty a velitele policie, zda je akce Národní strany povolena. "Bylo mi řečeno, že obec nedala povolení, tak jsem to řekl pořadatelům, načež mne, zřejmě členové strany, napadli," řekl. Policisté se ho
prý snažili chránit.

Mluvčí ministra vnitra Františka Bublana Radka Kovářová sdělila, že podle informací, které má ministr k dispozici, byl postup policie v souladu se zákonem. "Z toho důvodu se k tomu pan ministr nebude dále vyjadřovat," doplnila Kovářová.

ZDE najdete komentář Petra Holuba o postojích Čechů k Romům.

Setkání nacionalistů doprovázely transparenty s hesly "800.000.000 nemocným dětem", "800.000.000 raději na opravu nemocnic" či "Nechme vepřín stát". Narážely tak na to, že přestěhování vepřína, k němuž se zavázala vláda, by podle některých odhadů přišlo až na 800 milionů korun.

Koncentrační tábor v Letech u Písku
Koncentrační tábor v Letech u Písku | Foto: holocaust.cz

Podle senátora Jaromíra Štětiny porušil jeden ze stoupenců Národní strany v projevu zákon. Jde o větu: "Tady žádné genocidum nebylo a nikdo se na něm tady nepodílel". To naplňuje skutkovou podstatu trestného činu, řekl novinářům Štětina. Upozornil na to i šéfa písecké policie.

Romové se sešli u památníku romským obětem, vybudovaného v 90. letech. Na místě položili květiny a zapálili svíčky. "Národní strana, která popírá holokaust, tady chtěla na tomto posvátném místě postavit pomník a napsat na něj, že tady nebyl koncentrační, ale pracovní tábor. To je holý nesmysl," řekl Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. S sebou přivezl i panely z výstavy o historii tábora, která byla prezentována na půdě Evropského parlamentu.

K památníku romským obětem dorazil i vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. "Přijel, jsem abych jim (Romům) vyjádřil solidaritu na místě, na kterém se dály hrozné věci a spousta lidí tady trpěla, právě nejvíc Romů a romských dětí," řekl novinářům Karásek.

Ze stránek NS: "...z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku se stal Památník obětem II. světové války..."
Ze stránek NS: "...z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku se stal Památník obětem II. světové války..." | Foto: Zdroj: Národní strana

Národní strana chtěla dnes v místech, kde za války stával tábor, odhalit pomník válečným obětem. Její zástupci tvrdí, že tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci.

Záměr pobouřil romské a proromské aktivisty a některé politiky. Padlo již několik trestních oznámení. Obec nechala kámen před dvěma dny odstranit.#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy