Lety: Pape se zřejmě dopustil přestupku

Red DOM, ČTK
21. 1. 2006 16:30
Lety u Písku - Člen vedení Výboru pro odškodnění romského holocaustu Markus Pape se podle policie zřejmě dopustil přestupku, když "slovně narušil" akci nacionalistické Národní strany v Letech.

V rozmezí jedné hodiny se v Letech pod dohledem stovky policistů sešly nejprve desítky Romů a po nich zhruba čtyřicet stoupenců nacionalistické Národní strany.

Pape, jehož policie zadržela, podal vzápětí trestní oznámení na účastníky shromáždění. "Podal jsem trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu výtržnictví na tři muže, kteří se pohybovali v okolí předsedkyně strany Petry Edelmannové a fyzicky mne napadli," řekl Pape.

Koncentrační tábor v Letech u Písku
Koncentrační tábor v Letech u Písku | Foto: holocaust.cz

Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) chce kvůli jejich zadržení podat trestní oznámení. "Národní strana to považuje za narušení pietního aktu," řekla novinářům předsedkyně strany Petra Edelmannová.

"Ten zadržený křičel, ale fyzické napadení bylo ze strany pořadatelů této demonstrace," řekl novinářům Štětina. Podle Edelmannové však byla z jejich strany akce poklidná a narušili ji romští aktivisté.

Podle druhého ze zadržených mužů Abu Ghoshe strana historii tábora v Letech nezná. "Letský tábor je jen jakýsi kočár pro jejich politické snahy - to nemohu dovolit," uvedl Ghosh.

Mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha řekl, že Pape byl na policii předveden proto, že verbálně narušil průběh setkání. "V rámci podání vysvětlení této události předvedený využil svého práva a podal trestní oznámení. Přestupek bude dále projednáván," řekl Klícha. Z vyjádření mluvčího lze usuzovat, že policie šetří možný přestupek také v případě Ghoshe. Tomu policisté pouze zkontrolovali doklady a posléze ho propustili.

Pape řekl, že během demonstrace se zeptal starosty a velitele policie, zda je akce Národní strany povolena. "Bylo mi řečeno, že obec nedala povolení, tak jsem to řekl pořadatelům, načež mne, zřejmě členové strany, napadli," řekl. Policisté se ho
prý snažili chránit.

Mluvčí ministra vnitra Františka Bublana Radka Kovářová sdělila, že podle informací, které má ministr k dispozici, byl postup policie v souladu se zákonem. "Z toho důvodu se k tomu pan ministr nebude dále vyjadřovat," doplnila Kovářová.

ZDE najdete komentář Petra Holuba o postojích Čechů k Romům.

Setkání nacionalistů doprovázely transparenty s hesly "800.000.000 nemocným dětem", "800.000.000 raději na opravu nemocnic" či "Nechme vepřín stát". Narážely tak na to, že přestěhování vepřína, k němuž se zavázala vláda, by podle některých odhadů přišlo až na 800 milionů korun.

Koncentrační tábor v Letech u Písku
Koncentrační tábor v Letech u Písku | Foto: holocaust.cz

Podle senátora Jaromíra Štětiny porušil jeden ze stoupenců Národní strany v projevu zákon. Jde o větu: "Tady žádné genocidum nebylo a nikdo se na něm tady nepodílel". To naplňuje skutkovou podstatu trestného činu, řekl novinářům Štětina. Upozornil na to i šéfa písecké policie.

Romové se sešli u památníku romským obětem, vybudovaného v 90. letech. Na místě položili květiny a zapálili svíčky. "Národní strana, která popírá holokaust, tady chtěla na tomto posvátném místě postavit pomník a napsat na něj, že tady nebyl koncentrační, ale pracovní tábor. To je holý nesmysl," řekl Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. S sebou přivezl i panely z výstavy o historii tábora, která byla prezentována na půdě Evropského parlamentu.

K památníku romským obětem dorazil i vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. "Přijel, jsem abych jim (Romům) vyjádřil solidaritu na místě, na kterém se dály hrozné věci a spousta lidí tady trpěla, právě nejvíc Romů a romských dětí," řekl novinářům Karásek.

Ze stránek NS: "...z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku se stal Památník obětem II. světové války..."
Ze stránek NS: "...z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku se stal Památník obětem II. světové války..." | Foto: Zdroj: Národní strana

Národní strana chtěla dnes v místech, kde za války stával tábor, odhalit pomník válečným obětem. Její zástupci tvrdí, že tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci.

Záměr pobouřil romské a proromské aktivisty a některé politiky. Padlo již několik trestních oznámení. Obec nechala kámen před dvěma dny odstranit.#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy