Bratislava - Slovensko zavádí s platností od 29. listopadu v patnácti nemocnicích nouzový stav.
Vláda premiérky Ivety Radičové tak podle Aktuálne.sk na mimořádném jednání reagovala na protestní akci "Děkujeme, odcházíme", kdy útěkem do zahraničí hrozí 2000 nespokojených lékařů.
Nouzový stav by měl trvat několik dní, maximálně týden, ale ředitelé 15 nemocnic budou díky němu moci po 1. prosinci nařídit zdravotníkům, aby nastoupili do práce, a zajistili tak akutní péči. A to navzdory výpovědím, které podali.
"Mrzí mě, že odboráři to dohnali do krajnosti a vláda musela vyhlásit nouzový stav," řekl novinářům ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik. Zároveň upozornil, že povinný nástup do zaměstnání se dotkne pouze desítek lékařů.
Připomeňte si, jak protestovali Češi:
Inspirace v Česku
Slovenští odboráři se inspirovali v Česku, kde lékaři hrozili odchodem před několika měsíci. V únoru si odboráři nakonec vymohli příslib zvýšení platů o desetinu (5000 až 8000 korun měsíčně). Ministr Leoš Heger jim ale nedávno oznámil nárůst mezd o 6,25 procenta. Více údajně lékařům a zdravotním sestrám dát nemůže.Výpomoc z Ukrajiny
Radičová totiž počítá, že výpadek nahradí armádními lékaři. Vladimír Lengvarský, hlavní lékař Ozbrojených sil SR, nedávno přiznal, že kapacity armády jsou při tak vysokém počtu odcházejících lékařů nedostatečné.
Podle informací Aktuálne.sk má vláda k dispozici 54 kvalifikovaných lékařů, z toho 12 chirurgů a 8 anesteziologů, jednoho neurologa a gastroenterologa. Armádě ovšem schází dětští lékaři či gynekologové.
Krizovou situaci by mohl částečně řešit i příchod zdravotníků ze zahraničí. Podle premiérky eviduje ministerstvo školství v současnosti 350 žádostí o uznání licence, asi 100 lékařů by mohlo přijít z Ukrajiny.