Slovenská sněmovna zahájila schůzi o odvolání lídra opozice ze svého vedení

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2024 15:58
Slovenská sněmovna zahájila schůzi o odvolání lídra opozice ze svého vedení

Slovenská sněmovna začala ve čtvrtek dopoledne jednat o návrhu části vládních poslanců odvolat šéfa nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečku z funkce místopředsedy parlamentu. Šimečka, který věc označuje za mstu premiéra Roberta Fica, ve čtvrtek během projevu ve sněmovně poukázal na zaostávání země v mnoha oblastech a v této souvislosti upozornil, že Ficova strana Směr-sociální demokracie, je s přestávkami u moci v zemi dohromady už zhruba 13 let.

Vládní koalice se tak podle Šimečky pokusem o jeho odvolání jen snaží odpoutat pozornost od faktu, že nedokáže řešit problémy lidí na Slovensku.

Sněmovna hlasováním rozhodla, že rozprava potrvá až do ukončení mimořádné schůze, tedy může pokračovat i v noci na pátek. Samotné tajné hlasování o odvolání Šimečky má přitom být součástí řádné schůze sněmovny, která sice začala už v úterý, ale byla přerušena právě kvůli mimořádné schůzi. Někteří vládní i opoziční politici dali najevo, že hlasování o Šimečkovi očekávají příští úterý. Do čtvrtečního odpoledne v prvním kole rozpravy vystoupila jen malá část přihlášených poslanců.

Svolání schůze k Šimečkovi vyvolaly Ficova strana Směr-sociální demokracie a Slovenská národní strana. Návrh zdůvodnily například tím, že tři nevládní organizace blízké příbuzným šéfa hnutí Progresivní Slovensko v posledních letech, kdy nynější vládní strany nebyly u moci, dostaly od státu dohromady 1,18 milionu eur (zhruba 30 milionů korun).

Podle nich také existují podezření z nezákonného postupu při přidělování dotací těmto organizacím. Tvrdily dále, že Šimečka zneužívá protivládní demonstrace na ochranu finančních zájmů své rodiny a že svými výroky polarizuje společnost. Strany rovněž napsaly, že Šimečkův otec je spoluvlastníkem listu Denník N, který označily za "hlásnou troubu" Progresivního Slovenska.

V návrhu vládní strany nezmínily, že ony nevládní organizace získaly peníze od státu také za předchozích vlád Směru-SD, jehož předseda Fico je nyní již čtyřnásobným premiérem. Slovenská média uvedla, že předběžné závěry auditu ministerstva spravedlnosti o přerozdělování dotací nevládnímu sektoru nezjistily závažné nedostatky.

List Denník N napsal, že Šimečkův otec a novinář Martin Milan Šimečka má podobně jako asi sedm desítek dalších osob několik zaměstnaneckých akcií a jeho podíl v listu nepřesahuje půl procenta.

"Je to msta vůči mně a za opoziční práci, kterou děláme. Tato diskreditační kampaň je slabá. Škodíte sami sobě, ukazujete, že problémy lidí jsou vám ukradené a že řešíte vlastní odplatu," řekl Šimečka ve sněmovně. Dodal, že Slovensko má čtvrtou nejnižší životní úroveň v EU a že stát dosud nedokázal dokončit ani klíčovou dálnici z Bratislavy do Košic na východě země. Šimečka vzkázal Ficovi, že je ten, kdo ho ve volbách porazí.

Šimečka nezpochybnil, že organizace jeho matky či partnerky dostávaly od státu peníze na svou činnost a projekty. Dodal, že finančně je podpořila také například EU. Dotace od slovenských institucí dostávala také nadace pojmenována po dědovi lídra Progresivního Slovenska Milanu Šimečkovi, který byl poradcem někdejšího československého prezidenta Václava Havla. Šimečka řekl, že jeho dědečka komunistický režim věznil, zatímco Fico v 80. letech stoupal po kariérním žebříčku v komunistické straně.

Návrh na zdůvodnění odvolání Šimečky přednesl ve sněmovně její místopředseda za Směr-SD Tibor Gašpar, který kromě jiného tvrdil, že nevládní sektor na Slovensku spíše působí protivládně a rozkládá ústavní zřízení.

Šimečky se zastaly další dvě opoziční strany - Svoboda a Solidarita i Křesťanskodemokratického hnutí.

K návrhu na odvolání Šimečky z vedení parlamentu se původně nepřidala třetí vládní strana Hlas-sociální demokracie. Tato strana dříve tento týden ale oznámila, že při hlasování návrh svých koaličních partnerů podpoří. Poslanci Hlasu-SD nyní při hlasování pomohli otevřít schůzi a schválit její program.

 

Právě se děje

Další zprávy