Slovenská sestra TOP 09 útočí na bratislavský parlament

Monika Horáková
10. 6. 2010 8:57
Nová strana Svoboda a Solidarita možná dosáhne na víc než 10 procent hlasů
Předseda strany SaS Richard Sulík
Předseda strany SaS Richard Sulík | Foto: Aktuálne.sk

Bratislava - Byla založena v roce 2009, důrazně vystupuje proti zadlužování, prosazuje školné a elektronické volby.

Tento popis neodpovídá pouze české straně TOP 09, ale také jen o několik měsíců starší slovenské straně SaS (Svoboda a Solidarita). SaS však do svého programu přimíchala také některé prvky, které zná česká veřejnost spíše od Strany zelených.

SaS patří aktuálně k nejsilnějším neparlamentním stranám a její šance získat v sobotních volbách parlamentní křesla není nízká. Průzkumy veřejného mínění jí zatím připisují okolo 10 procent voličských hlasů.

Předseda strany Richard Sulík je ekonom, který se podílel na slovenské daňové reformě. Ani v Česku není neznámý. Spolupracoval s Vlastimilem Tlustým na návrhu ODS na zavedení rovné daně. Nyní přichází do slovenské politiky s tzv. odvodovým bonusem, jenž má nahradit dnešní sociální dávky.

Neposkvrněná strana

Jako každá nová strana si také SaS nyní užívá své "neposkvrněnosti". Nevinný obraz aktivně podporuje všemi možnými prostředky. Slovenská média například informovala o tom, že kandidáti a kandidátky SaS v nejvyšším počtu ze všech politických stran vyslechli výzvu Asociace Fair-play, aby nad rámec zákonných povinností zveřejnili své majetkové poměry.

 

To, jak případné působení ve vysoké politice ustojí, se ovšem ukáže až při dalších volbách. SaS svým liberálním zaměřením připomíná stranu ANO (Alianci nového občana), které v dobách její největší slávy předsedal Pavol Rusko.

Ani tato strana se však neubránila potvrzené pověsti strany na jedno volební období. Po úspěchu v parlamentních volbách v roce 2002 a spolupráci ve vládní koalici se již do zákonodárských lavic podruhé nevrátila.

Zelený nádech

Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o obdobu české TOP 09, nelze straně SaS upřít některé prvky, kterými připomíná spíše českou Stranu zelených.

SaS vystupuje za dekriminalizaci marihuany či registrované partnerství. Připravila také podrobný návrh, jak řešit situaci sociálně znevýhodněných vrstev obyvatelstva.

Obdobně jako u TOP 09 či Strany zelených se očekává, že největší úspěch zaznamená u městských voličů a voliček.

Témata, která rozhodnou

Pozorovatelé slovenské předvolební scény se shodují, že volební úspěch té či oné strany bude záviset také na postoji ke třem aktuálním tématům, která slovenskou veřejnost nyní zaměstnávají: povodně, finanční pomoc Řecku a slovensko-maďarské vztahy.

SaS podporuje registrované partnerství, adopce dětí homosexuálními páry však odmítá.
SaS podporuje registrované partnerství, adopce dětí homosexuálními páry však odmítá. | Foto: Reuters

SaS ve všech třech oblastech zastává spolehlivě odhadnutelný postoj: lidem zasaženým povodněmi pošlou kandidáti a kandidátky SaS soukromě finanční pomoc a nebudou se pomocí "veřejně chlubit jako premiér Fico", vůči němuž se při každé vhodné příležitosti vymezují.

Finanční pomoc Řecku neschvalují, protože je "asociální, aby chudý dotoval bohatého". A ve věci slovensko-maďarských vztahů je strana "v rámci své zelenosti" vzdálená jakýmkoli nacionalistickým tónům: odmítá diskriminační části jazykového zákona, které jsou namířené proti národnostním menšinám na Slovensku.

Odmítá sice jakoukoli autonomii území s převážně maďarským obyvatelstvem, ale uměla by si představit, že při obecních samosprávách vzniknou ještě samosprávy menšinové.   

 

Právě se děje

Další zprávy