Slovenská policie zadržela převaděče s 25 migranty, mířili do západní Evropy

ČTK ČTK
31. 5. 2019 16:48
Slovenská policie zadržela muže s 25 migranty, kteří se na Slovensko dostali z Ukrajiny. Jednačtyřicetiletého Slováka vyšetřovatel obvinil z převaděčství, za což mu v případě prokázání viny hrozí až desetileté vězení, uvedla mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Převaděče a skupinu cizinců původem z Vietnamu, Bangladéše, Srí Lanky a Somálska zadrželi policisté u obce Kalná Roztoka nedaleko slovensko-ukrajinské hranice, která je vnější hranicí EU.

Slovák, jehož policie označila za převaděče, se policistům během razie snažil uprchnout, ale neúspěšně. Zadržení migranti, jejichž cílovou zemí byl podle policie některý ze států západní Evropy, budou vráceni na Ukrajinu.

Slovensko je pro běžence spíše tranzitní zemí. Tamní policie letos odhalila nelegální překročení státních hranic v případě 59 cizinců, nelegální pobyt v zemi zjistila u 679 lidí. Nejčastěji šlo o Ukrajince, Srby, Afghánce, Iráčany a Turky.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy