* Premiéři podepíší dohoduy o společném plynovodu * Může snížit závislost obou zemí na ruském plynu * Maďarský zákon o občanství je dál sporným bodem
Bratislava - Slovenští a maďarští politici mají za sebou složité období, kdy se vztahy mezi oběma sousedy zhoršily.
Od voleb v obou zemích a nástupu nových vlád - Viktora Orbána v Budapešti a Ivety Radičové v Bratislavě - nastal obrat k lepšímu.
Slovenský kabinet dokonce zrušil ustanovení, že Slováci maďarské národnosti, kteří si v souladu s maďarským zákonem zažádají o občanství Maďarska, přijdou zároveň o občanství slovenské.
Viktor Orbán je dnes v Bratislavě a kromě debat o zákonu o občanství nebo kontroverzním maďarském mediálním zákonu mají politici podepsat dohodu o společném vybudování plynovodu Veľký Krtíš - Vecsés.
Tento plynovod povede ze severu na jih a propojí terminály se zásobami zemního plynu v Polsku a Chorvatsku.
Střední Evropě tak může v budoucnosti přinést snížení závislosti na ruském plynu a pro Slovensko má velký význam v tom, že může být snadno napojeno na budoucí plynovody v jihozápadní Evropě.
Jak na Ruskem podporovaný South Stream, tak na Evropskou unií prosazovaný Nabucco.
Radičová se podle vládních zdrojů chystá na schůzce připojit k jiným evropským kritikům, kteří nový maďarský mediální zákon považují za omezení svobody tisku.
Jádro mediálního zákona spočívá ve vytvoření státní komise pro média, která bude monitorovat televizi, rozhlas, tisk i internet.
Komise má hodnotit "politickou vyváženost" zpravodajství a pokud nebude spokojena, může uložit pokusu až ve výši 200 milionů forintů (přes 18 milionů korun).
Prezident Ivan Gašparovič Orbána v Bratislavě nepřijme. Ne že by nechtěl, ale je prý silně nachlazený. V rozhovoru pro Itar-Tass slovenský prezident konstatoval, že vztahy s Budapeští se zlepšují, ale je třeba zůstat opatrný.