Radičová pro Aktuálně.cz: Ať dlužníci zkrachují

Tomáš Fránek
14. 1. 2011 6:00
Premiérka Slovenska poskytla redakci Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor
Každá párty jednou končí, říká první žena Slovenska.
Každá párty jednou končí, říká první žena Slovenska. | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Slovenská premiérka Iveta Radičová je přesvědčena, že zadlužené státy, které finanční krize poslala až na dno, mají jednoduše zkrachovat.

Fakt, že by se krach bezprostředně dotkl eura a států eurozóny, podle ní neznamená, že taková cesta řešení dluhů není na místě. Řekla to v exkluzivním rozhovoru, který ve čtvrtek poskytla v Bratislavě online deníku Aktuálně.cz.

"Státní bankrot není nic, co by se nestalo a nebyly s tím zkušenosti. Při obrovské zadluženosti je to jediné správné řešení, předpokládá totiž restrukturalizaci dluhu. Důležité je při tom udržet stabilitu eura," řekla pro Aktuálně.cz první žena v premiérském křesle v historii Slovenska.

Podle Radičové musí nyní Evropa zaplatit za propast mezi sliby politiků na jedné straně a ekonomickou a demografickou situací na straně druhé.

Iveta Radičová (druhá zleva) získala na sklonku roku v USA ocenění časopisu Glamour Žena roku 2010.
Iveta Radičová (druhá zleva) získala na sklonku roku v USA ocenění časopisu Glamour Žena roku 2010. | Foto: Reuters

"Každá párty jednou končí. Evropa byla na jedné veliké párty a to se teď projevuje ve všech zemích," uvedla Radičová.

Premiérka v rozhovoru rovněž rozebírala, proč je podle ní výhodné, že Slovensko má euro a ne korunu. Hovořila i o tom, jak se její vláda postaví k navýšení záchranného fondu eurozóny, ze kterého už čerpá pomoc Řecko a Irsko. Přitom v ohrožení jsou podle ekonomů i další země - Portugalsko, Španelsko a možná i Itálie.

Celý rozhovor naleznete na stránkách Aktuálně.cz po pátečním poledni.

Slovensko už Evropu jednou překvapilo, když se odmítlo podílet na pomoc Řecku. Evropská komise ve středu vyzvala k posílení záchranného fondu eurozóny a rozšíření rozsahu jeho aktivit.

Fond, v němž se počítá se 440 miliardami eur (zhruba 10,7 bilionu korun) od zemí eurozóny, by se mohl navýšit už na příštím summitu EU počátkem února.

Lídry EU k navýšení vyzval i předseda komise José Barroso. O kolik by se mohly prostředky ve fondu navýšit, nechtěl upřesnit.

"Nevidím žádný důvod, proč bychom neměli přijmout nějaké rozhodnutí o těchto věcech nejpozději na příští Evropské radě (summitu EU) na začátku února," řekl Barroso. Dodal, že věří v to, že je EU schopna se na tom dohodnout.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy