Pravice v Maďarsku slaví. Slovensko ovládly rozpaky

Martin Novák Martin Novák, Aktuálne.sk
12. 4. 2010 15:20
Setkají se brzy premiéři Fico a Orbán?
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť - Slovenští politici jsou v prvních reakcích na drtivé vítězství pravicové strany Fidesz v maďarských parlamentních volbách opatrní.

Fidesz získal v prvním kole 206 z 386 mandátů (52 procent získaných hlasů) a ve druhém kole bude útočit na parlamentní většinu. Krajně pravicová strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) dostala přes 16 procent hlasů a skončila těsně třetí za socialisty.

Právě Jobbik reprezentuje extrémní nacionalismus a jeho vůdci v předvolební kampani ostře útočili na Slovensko.

Slovenský premiér Robert Fico před volbami říkal, že se v případě jasné výhry pravice obává zhoršení slovensko-maďarských vztahů.

Dnes to nezopakoval. "Je třeba vztahy mezi oběma státy budovat na tom, co je dobré a na společných strategických zájmech, jako je energetická bezpečnost. V těch několika oblastech, kde jsou mezi námi názorové rozdíly, chceme vést kultivovaný dialog," citovala slovenského premiéra agentura SITA.

Povolební mítink Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).
Povolební mítink Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). | Foto: Reuters

Předseda Fideszu a budoucí maďarský premiér Viktor Orbán včera řekl poté, co odvolil, že věří v dobré vztahy s jakoukoliv slovenskou vládou, která vzejde z červnových voleb.

Vůdce extremistického Jobbiku Gábor Vona prohlásil, že ke zlepšení vztahů je nutné, aby Slovensko garantovalo veškerá práva maďarské menšině.

Slovenská národní strana (SNS) dnes doporučila premiéru Ficovi, aby se v Viktorem Orbánem nescházel, dokud maďarský politik neodvolá některé své výroky, týkající se Slovenska.

Podle SNS Orbán tvrdil, že jeho strana zastupuje 15 milionů Maďarů. Tedy i ty, kteří žijí za hranicemi Maďarska, především na Slovensku, v Rumunsku a Srbsku.

Na návštěvě Košic kdysi prý Orbán prohlásil, že Košice budou znovu maďarské a Slováci jsou zakomplexovaný národ. Tvrdí to místopředsedkyně SNS Anna Belovousová podle on-line deníku Aktuálne.sk.

Loni došlo k zajímavému slovensko-maďarskému souboji na hokejovém šampionátu. Slováci vyhráli 4:3.
Loni došlo k zajímavému slovensko-maďarskému souboji na hokejovém šampionátu. Slováci vyhráli 4:3. | Foto: Sport

Politolog László Öllos v rozhovoru pro Aktuálne.sk říká, že do slovenských voleb bude klid, ale poté zřejmě budou vztahy mezi premiéry Ficem a Orbánem špatné.

"Fico nazval Fidesz superextremistickou stranou. Pochopitelně se nedá očekávat, že jejich vztahy budou vřelé. Dokonce pochybuji i o tom, že se premiéři vůbec setkají," domnívá se politolog.

Aktuálně.cz hovořilo před volbami s dvěma politiky, zastupujícími maďarskou menšinu na Slovensku. Bélou Bugárem ze strany MOST-HÍD a s místopředsedou Strany maďarské koalice Ivanem Farkašem.

Oba se domnívají, že Fidesz je standardní konzervativní stranou a někteří slovenští  politici jen využívají před volbami maďarskou kartu.

Premiéři Robert Fico a Gordon Bajnai se setkali loni v září.
Premiéři Robert Fico a Gordon Bajnai se setkali loni v září. | Foto: Reuters

"Názory, že po nástupu Orbána dojde okamžitě ke slovensko-maďarské konfrontaci, nejsou oprávněné. Je to propagandistická masáž některých slovenských politiků. Strana Fidesz je standardní pravicovou stranou, v Evropském parlamentu je součástí Evropské lidové strany (EPP) a Orbán je dokonce místopředsedou tohoto bloku," řekl Ivan Farkaš.

Slovensko-maďarské vztahy zatížily v posledních letech spory o slovenský jazykový zákon, zásah slovenské policie proti maďarským fotbalových fanouškům, diplomatický incident s odmítnutou návštěvou maďarského prezidenta v Komárnu 21.srpna a také házení zápalných lahví na slovenskou ambasádu a kulturní středisko v Budapešti.

Napětí částečně opadlo v září po schůzce premiérů Roberta Fica a Gordona Bajnaie v městečku Szécsény.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy