Bratislava - Slováci si dnes ve všech osmi krajích zvolí jejich nejvyšší představitele, župany. Očekává se slabá účast, kolem dvaceti procent.
Slováci jdou k volebním urnám už počtvrté během osmi měsíců. Volili prezidenta ve dvou kolech v březnu a dubnu a o dva měsíce později také poslance do Evropského parlamentu.
Právě v evropských volbách byla účast na Slovensku jedna z nejslabších v EU. Pouhých 19,63 procenta oprávněných voličů.
Volební místnosti se otevřely v sedm ráno, uzavřou v deset večer. Výsledky budou známy během neděle.
Podle politologa Petra Horvátha z trnavské Univerzity sv. Cyrila a Metoděje zasáhla kampaň hlavně velká města. Venkovu se prakticky vyhnula.
"Převládala negativa v podobě osobních útoků mezi úřadujícími župany a jejich největšími rivaly či informace o zadluženosti samospráv," řekl Horváth agentuře ČTK.
V sedmi z osmi krajů jde v sobotu především o souboj vládní strany Smer - Sociální demokracie premiéra Roberta Fica s opoziční Slovenskou demokratickou a křesťanskou unií - Demokratickou stranou (SDKÚ-DS). Výjimkou je Nitranský kraj, kde vládnou společně a v opozici jsou strany reprezentující maďarskou menšinu.
Slovenský parlament rozhodl o současném územněsprávním členění země v roce 2001. Slovensko je tak rozděleno do osmi krajů: Bratislavského, Trnavského, Nitranského, Žilinského, Trenčínského, Banskobystrického, Prešovského a Košického.
Někteří experti na oblast veřejné správy toto rozhodnutí kritizují. Podle nich současné členění nerespektuje historické regiony a nevytváří přirozené celky. Kraje by prý také měly být menší, aby byly lidem bližší.