Fotky z vlaku pro boháče. Nahlédněte do originálních vagonů slavného Orient Expresu

Fotky z vlaku pro boháče. Nahlédněte do originálních vagonů slavného Orient Expresu
Salonní kupé Orient Expresu.
Jedna z původních lokomotiv Orient Expresu.
Vnitřek jídelního vozu Orient Expresu.
Postupné rozšiřování trasy Orient Expresu.
Foto: Milan Jaroš
Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková, Milan Jaroš
Aktualizováno 5. 12. 2021 12:57
Jezdili jím géniové a považovali ho za geniální. Legendární souprava Orient Expres dodnes budí fantazii přepychem a příběhy, které se k ní pojí. Vlak spojoval západ Evropy s Istanbulem skoro sto let, než se v roce 1977 zastavil. Jedna z prvních zastávek na trati vedla přes Brusel a právě v tamním železničním muzeu jsou nyní k vidění originály několika vagonů.

Linka vyjela na koleje v roce 1883 z Paříže a končila ve Vídni. Postupně se z obou stran prodlužovala až k nejdelší trase Londýn-Istanbul, měřící přes tři tisíce kilometrů. Orient Expres byl od počátku koncipován jako "hotel na kolejích" a měl pouze první třídu. Tomu odpovídalo vybavení. Kromě spacích vagonů měla souprava několik kuřáckých salonů, tančíren a luxusních jídelních vozů, kde se podávaly sedmichodové obědy a osmichodové večeře. 

Jeden z restauračních vagonů je odstavený pod střechou železničního muzea v Bruselu. Zvenčí temně modrý plášť, uvnitř vybavení ve stylu art deco. Sada stříbrných příborů, hedvábné ubrusy až na zem, na každém stolku lampička, přítmí. Až na drobnosti je všechno původní. 

Jízdu legendárním vlakem si mohli dovolit jen boháči, kteří ji považovali za dobrodružný útěk od každodennosti. Tehdy šlo o novátorský koncept: smyslem cesty totiž nebylo dojet na divoký Balkán nebo do neznámého Turecka a tam něco zažít. Cílem byla samotná jízda luxusním vlakem se vším, co k tomu patří. Rozptýlení tu hledala břišní tanečnice a agentka Mata Hari, fyzik Albert Einstein, psychoanalytik Sigmund Freud nebo herečka Marlene Ditrichová.

Speciální roli měl Orient Expres v životě Agathy Christie. Spisovatelka jím cestovala ve 30. letech 20. století několikrát. Ve vlaku potkala svého druhého muže, zažila nenadálé uvíznutí spoje kvůli špatnému počasí nebo četla o únosu syna slavného Američana přímo z kupé. 

To všechno ji mohlo inspirovat k napsání slavného detektivního románu Vražda v Orient Expresu. Knížka byla poté zfilmována a luxusní vlak se dostal i do bondovky Srdečné pozdravy z Ruska

I v historii samotné Belgie má Orient Expres speciální místo. Koncept luxusních spacích vlaků přinesl do Evropy po jedné cestě v USA belgický obchodník Georges Nagelmackers. Právě jeho společnost začala soupravy Orient Expresu provozovat.

Originální vagony jsou v bruselském železničním muzeu k vidění až do 17. dubna příštího roku. Pořadatelé lákají také na unikátní umělecká díla i dokumenty přibližující historii této slavné soupravy. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy