Slavného trenéra uškrtili. Kvůli sázkám?

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2007 12:45
Kingston - Událost ve světě sportu nevídaná se stala na Jamajce. Kdysi slavný hráč kriketu a trenér Pákistánu Woolmer byl zabit při mistrovství světa.
Pákistán truchlí za anglickým trenérem.
Pákistán truchlí za anglickým trenérem. | Foto: Reuters

Kdysi slavný anglický reprezentant a nyní kouč pákistánské reprezentace nežije už od neděle.

Pitva potvrdila vraždu

Pokojská ho nalezla mrtvého v koupelně jeho hotelového pokoje v jamajské metropoli Kingstonu. Dva dny poté policie oznámila, že jeho smrt považuje za podezřelou.

Teď je vše jasné. Woolmer byl uškrcen.

Bob Woolmer (vlevo) s kapitánem pákistánské reprezentace Inzamanem Hakem.
Bob Woolmer (vlevo) s kapitánem pákistánské reprezentace Inzamanem Hakem. | Foto: Reuters

Nejen kriketový svět je šokován. Britská a asijská média informují o vývoji případu téměř nepřetržitě, pro televizní stanici BBC je to hlavní zpráva.

Ještě nikdy se nestalo, aby byla známá sportovní osobnost zavražděna v dějišti a průběhu mistrovství světa.

Policie soudí, že osmapadesátiletého Angličana možná připravilo o život několik osob. Anebo jeden člověk s velkou silou. Vyšetřování mají napomoci záběry hotelových kamer.

Všem pákistánským hráčům policie snímá otisky prstů, ale nepředpokládá, že by v týmu našla viníka. Nevylučuje však, že Woolmer své vrahy nebo vraha znal.

Foto: Reuters

Je za vraždou nelegální sázení? 

Bývalý kapitán pákistánské reprezentace Rašíd Latíf se domnívá, že za vraždou stojí "sázkařské podsvětí". Jinými slovy provozovatelé ilegálních sázkových kanceláří, kteří přišli o velké peníze a neunesli to.

"Musel to udělat někdo, kdo byl hodně zoufalý. Jinak by nevraždil v hotelu uprostřed rozehraného mistrovství světa," řekl Latíf.

Podle něj se kolem světového kriketu točí příliš mnoho peněz a zločinecké syndikáty se neustále pokoušejí ovlivňovat a manipulovat výsledky.

"Kriket ani na té špičkové mezinárodní úrovni není čistý. To jsem říkal už dávno," řekl bývalý slavný hráč. 

Vražda se odehrála den poté, co se pákistánská reprezentace postarala na šampionátu o senzaci. Ovšem jiným způsobem, než by si fanoušci této asijské země přáli.

Foto: Reuters

Pákistán coby favorit celého šampionátu prohrál s outsiderem a nováčkem z Irska. To je zhruba totéž, jako kdyby Brazílie podlehla ve fotbale například Finsku. Porážka zároveň znamenala, že Pákistánci překvapivě nepostoupí ze základní skupiny do dalších bojů.

Tento fakt podporuje teorii, že čin souvisí se sázkami.

V České republice byl Woolmer samozřejmě téměř neznámý, ale v anglosaském světě a v bývalých britských koloniích, kde patří kriket k nejsledovanějším sportům, byl vzýván jako polobůh.

Úspěšnou hráčskou kariéru ukončil v roce 1981, jako trenér pak působil i v Jihoarické republice, kam se z Británie natrvalo odstěhoval.

V Pákistánu byl oblíbený, třebaže někdy kritizovaný. V zemi nastal téměř státní smutek. Samotní Pákistánci někdy žertem uvádějí, že kriket je v jejich zemi po islámu druhým nejrozšířenějším náboženstvím.

"Jako hráč i trenér vnesl Woolmer do kriketu nové, inovativní prvky. Což je cenné pro hru, která existuje několik staletí," uvedla ve svém nekrologu agentura Reuters.

Pákistán smrt trenéra šokovala.
Pákistán smrt trenéra šokovala. | Foto: Reuters

Sport několika vyvolených států

Kriket je na tom ale podobně jako lední hokej. Na vysoké úrovni se hraje jen v několika málo zemích, které se stále pořád dokola utkávají mezi sebou a v nichž patří k nejpopulárnějším sportům.

V zemích, kde tento sport nemá tradici, se o něj lidé naopak téměř nezajímají.

Ke světové špičce se řadí Anglie, Austrálie, Nový Zéland, Pákistán, Indie, Bangladéš, Srí Lanka, Jihoafrická republika, Zimbabwe a společný tým karibských ostrovů, hrající pod názvem West Indies.

Mimořádně vypjaté bývají duely dvou politických rivalů - Indie a Pákistánu.

Šampionát, který se koná v Karibiku,  i přes vraždu pokračuje. Finále bude podle plánu 28. dubna na Barbadosu.

 

Právě se děje

Další zprávy