Škrtat v evropských fondech nebudeme, ujistil Juncker. Místo toho je chce modernizovat

ČTK ČTK
8. 1. 2018 16:40
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si nepřeje po roce 2020 velké škrty v unijní politice soudržnosti, tedy v evropských fondech. Uvedl to v pondělí na úvod konference o budoucím finančním rámci EU. Zdůraznil ale zároveň, že je potřeba tyto fondy modernizovat. Mezi příjemce peněz z fondů patří i Česká republika. Evropský rozpočet bude muset, pokud bude chtít unie po odchodu Británie zvládnout všechny své priority, být vyšší než současné jedno procento evropského hrubého domácího produktu (HDP), upozornil také Juncker. Podle komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera nechá britský odchod v rozpočtu EU každoroční mezeru 12 až 13 miliard eur (300 až 325 miliard korun).
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy