Škrtat v evropských fondech nebudeme, ujistil Juncker. Místo toho je chce modernizovat

ČTK ČTK
8. 1. 2018 16:40
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si nepřeje po roce 2020 velké škrty v unijní politice soudržnosti, tedy v evropských fondech. Uvedl to v pondělí na úvod konference o budoucím finančním rámci EU. Zdůraznil ale zároveň, že je potřeba tyto fondy modernizovat. Mezi příjemce peněz z fondů patří i Česká republika. Evropský rozpočet bude muset, pokud bude chtít unie po odchodu Británie zvládnout všechny své priority, být vyšší než současné jedno procento evropského hrubého domácího produktu (HDP), upozornil také Juncker. Podle komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera nechá britský odchod v rozpočtu EU každoroční mezeru 12 až 13 miliard eur (300 až 325 miliard korun).
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy