Polonium, dioxin, novičok. Jedy jsou oblíbenou zbraní ruských tajných služeb

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 20:27
Bývalý ruský agent v britských službách Sergej Skripal a jeho dcera Julija jsou zatím poslední v řadě Rusů, kteří byli otráveni. A stopy i tentokrát vedou do Kremlu. Jedy, jako je polonium, dioxin nebo novičok, patří k výbavě ruských tajných služeb už dlouhá léta. Kdo za jejich praktiky zřejmě v minulosti zaplatil životem? A komu se podařilo vyváznout? Projděte si náš přehled.
Georgi Markov.
Georgi Markov. | Foto: Reuters

Starší případy

V době studené války využívali agenti sovětské KGB jed jako smrticí prostředek. V říjnu 1957 otrávil agent Bogdan Stašinskij pomocí kyanidové pistole v Mnichově ukrajinského exilového politika Lva Rebeta. Ten samý agent pak v roce 1959 použil stejnou zbraň i proti vůdci Organizace ukrajinských nacionalistů Stepanovi Banderovi.

V roce 1957 přidali Sověti polonium do kávy někdejšímu agentovi KGB Nikolaji Chochlovovi, který tehdy žil v německém Frankfurtu nad Mohanem. Atentát se ale nezdařil. 

Asi nejznámější je vražda bulharského disidenta a spisovatele Georgiho Markova (na snímku) v září 1978 v Londýně. Agent bulharské tajné služby mu tam na autobusové zastávce vpíchl do nohy prudce jedovatý ricin speciálně upraveným deštníkem. Markov zemřel po čtyřech dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy