Skotská premiérka chce další referendum o nezávislosti. Konat by se mohlo už příští rok na podzim

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2017 16:28
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová potvrdila, že chce prosadit v pořadí druhé referendum o skotské nezávislosti na Velké Británii. Podle premiérky by se všelidové hlasování mohlo konat v období mezi podzimem roku 2018 a následujícím jarem. Příští týden podá oficiální žádost skotskému parlamentu, který bude o jejím plánu hlasovat. Ve svém pondělním projevu v Edinburghu premiérka prohlásila, že Skotové musí mít šanci vybrat si mezi takzvaným tvrdým Brexitem a šancí vytvořit nezávislý stát. V prvním hlasování v září 2014 obyvatelé Skotska možnost odpojení od Londýna těsnou většinou odmítli.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová. | Foto: Reuters

Edinburgh - Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska.  

Důvod? Skotové mají podle ní jasněji v tom, jak bude probíhat vystoupení Velké Británie z Evropské unie, což většina z nich podle Sturgeonové odmítá. 

Skotská premiérka doslova prohlásila, že "je důležité, aby si Skotsko mohlo zvolit vlastní budoucnost v okamžiku, kdy jsou různé varianty jasnější než dříve. A aby to udělalo dříve, než bude pozdě".

Pro uspořádání referenda by byly podle ní nejvhodnější termíny podzim 2018 nebo jaro 2019.

Dodala taky, že mandát Skotské národní strany (SNP) pro uspořádání druhého referenda je "mimo jakékoli pochyby" poté, co většina Skotů (62 procent) odmítla v loňském hlasování tzv. Brexit. V rámci celé Velké Británie ale příznivci odchodu z EU těsně zvítězili a vláda britské premiérky Theresy Mayové rozbíhá formální proceduru vystoupení z unijních struktur.   

Nicola Sturgeonová navíc dodala, že ona sama i celá Skotská národní strana "pracovaly tvrdě" na tom, aby se s Londýnem nějak dohodly. Jeho postoj se ale podle skotské premiérky "neposunul ani o píď".

Londýn si referendum nepřeje

Londýnská kancelář premiérky Mayové oznámila už minulý týden, že očekává pokus skotské vlády o vypsání druhého referenda, přestože sama bude usilovat o to, aby se podobné hlasování konalo až po úplném odchodu Velké Británie z EU.  

Theresa Mayová si referendum nepřeje, podle komentátorů na něj ale nakonec asi přistoupí. "Další referendum by rozdělovalo obyvatele a způsobilo ekonomickou nejistotu v té nejhorší možné době (pro Británii)," reagoval na oznámení skotské premiérky mluvčí Mayové.

"Dali jsme jasně najevo, že si nemyslíme, že by mělo být druhé referendum. Referendum se konalo v roce 2014. Bylo čestné, přesvědčivé a zákonné a obě strany souhlasily, že ho budou respektovat. Myslíme si, že by ho respektovat měly a že diskuse kolem druhého referenda je odváděním pozornosti," vysvětlil už minulý týden mluvčí.

První referendum o skotské nezávislosti proběhlo v září roku 2014. Vystoupení ze Spojeného království tehdy odmítlo 55 procent Skotů. Popularita SNP, která nezávislost prosazovala, ale od té doby prudce stoupla.

 

Právě se děje

Další zprávy