* Česká republika prý učinila od roku 2004 jistý pokrok, co se týká diskriminace Romů * Někteří politici jsou chválení za kritiku rasismu, jiní kritizováni za populismus * Romové jsou podle RE dále znevýhodňováni na trhu práce
Štrasburk - Situace Romů v České republice se v oblasti dodržování lidských práv v posledních letech do jisté míry zlepšila, uvedla dnes Rada Evropy. Od publikace předchozí zprávy před více než pěti lety, v níž byla České republice vytýkána trvající diskriminace romské menšiny, se stát prý polepšil, ale i tak má stále dost práce před sebou.
Podle oficiálních údajů sice klesl v zemi počet násilných činů motivovaných rasovou nesnášenlivostí, ale ty, které se udály, vzbuzují obavy, že česká justice a policie ne vždy zajišťují obětem dostatečnou ochranu. Podobné znepokojení vyvolávají případy policejních excesů vůči rasovým menšinám.
Pokrok v právní oblasti
Existuje nicméně návrh zákona o inspekci bezpečnostních sil, který má nad nimi zajistit vládní dohled. Jestliže v právní oblasti nastal pokrok v boji proti rasismu, legislativní prostředky na ochranu proti diskriminaci nejsou podle dokumentu stále dostatečné.
Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), která jako orgán Rady Evropy tuto zprávu vypracovala, dále pochválila i nejvýše postavené české politiky, že odsoudili projevy extremismu a hrozili tvrdým opatřením zejména proti neonacistickým skupinám. Příkladné jsou i obce, které přijaly opatření zabraňující shromažďování extremistů.
Někteří politici těží z romské otázky
Na druhou stranu někteří politici údajně z protiromských nálad dokázali těžit politický kapitál a znepokojivá je existence politické strany s podporou extrémní pravice, která je opět aktivnější, i šíření protiromských nálad v tisku a na internetu.
Pokrok podle ECRI nastal i v českém školství, kde zvláštní školy, kam byly dříve posílány děti ze sociálně hůře přizpůsobivých romských rodin, nahradily specializované základní školy přijímající jen skutečně handicapované děti. Přijímání romských asistentů do škol je krok správným směrem, ale opatření naráží zatím na nedostatek takovýchto pracovníků a i financí.
Životní úroveň Romů a jejich integrace do většinové společnosti se nicméně podle RE příliš nezlepšila, přičemž je tato menšina nadále znevýhodňována ve školství a pracovněprávních vztazích. Nadále narážejí Romové na potíže v oblasti bydlení a zdá se, že jejich segregace v tomto směru dál pokračuje.
Abnormální je množství romských dětí posílaných sociálními úřady do dětských domovů z ekonomických nebo sociálních důvodů. Rodiče mohou být příliš snadno zbavení svých práv.
V roce 2004 byla ovšem komise k Česku podstatně kritičtější a v podstatě stejných výtek se tehdy dočkalo například Maďarsko nebo Řecko.