Požár Notre-Dame spustil kolotoč lží. Provokatéři šíří bizarní konspirační teorie

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
18. 4. 2019 7:14
Katedrálu Notre-Dame někdo zapálil schválně, muslimové z toho mají radost, je to útok na západní hodnoty, postaví místo ní mešitu. Na internetu se prakticky ihned po požáru ikonické památky začaly šířit dezinformace.
Je třeba zjistit, jaká jsou statická porušení budovy. Tradiční řemesla jsou dnes už vzácná, upozorňuje Petr Chotěbor. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Upozornil na to americký server BuzzFeed, podle kterého se konspirátoři snažili připsat založení požáru svým politickým protivníkům. Konspiračními teoriemi se ale zaplnily i české diskuse na sociálních sítích.

Miloš Gregor, politolog a odborník na dezinformace z Masarykovy univerzity, vysvětluje, že nepravdivé zprávy šíří provokatéři, kteří se v diskusích schválně snaží vyvolat vlnu nenávisti k muslimům. "Někdy ale může jít o lidi, kteří si špatně vyloží nějaké informace nebo kontext," říká deníku Aktuálně.cz. "Například vidí na fotce před hořící katedrálou někoho ve vestě a vyvodí si, že za tím je hnutí žlutých vest, přitom mohlo jít o hasiče," dodává.

V neposlední řadě ale takové komentáře a informace sdílejí lidé, kteří mají strach. Poplašné zprávy berou jako potvrzení toho, že migranti jsou nebezpeční.

Na sociálních sítích se šíří reakce účtů s arabskými jmény, které požár katedrály oslavují. Ty ale často nemají profilovou fotku nebo mají podezřele málo přátel a pravděpodobně jde o falešné účty. Jestli jde o provokaci nebo falešné účty, se ale podle Gregora ukáže až zpětně.

Falešných účtů se chytnou populisté a štváči

Gregor zároveň upozorňuje, že lživé nebo z kontextu vytržené informace často rádi sdílejí populisté a antiimigrační aktivisté. "Snaží se tím přiživit svou politickou agendu," vysvětluje.

O údajném úmyslném žhářství v Notre-Dame jako první informoval - avšak bez důkazů - americký web InfoWars, známý šířením dezinformací a konspiračních teorií. Jeho článek se opírá o chybný příspěvek na Twitteru, ve kterém osoba islámského vyznání psala, že požáru katedrály Notre-Dame nelituje a na francouzské historii jí nezáleží. Tweet byl později smazán, zpráva na webu ale dál zůstala.

Na české scéně se dá k manipulativnímu webu InfoWars přirovnat podle Gregora například server AE News, dříve známý jako Aeronet.

Dezinformace o požáru "způsobeném teroristickým útokem" hlásal i falešný účet televize CNN na Twitteru, než jej sociální síť zrušila.

Koordinovaná kampaň z desítek účtů na Twitteru podle serveru BuzzFeed šířila odkazy na novinový článek, podle kterého se v autě u katedrály našly plynové bomby a "arabské dokumenty". Vše budilo dojem, že incident souvisel s požárem, ale ve skutečnosti byl novinový článek tři roky starý. Podobně se uvést v omyl snažil i příspěvek z webu Jihad Watch, který často přináší protiislámské dezinformace, poznamenal BuzzFeed.

Falešný účet televize Fox News pak připisoval demokratické senátorce somálského původu Ilhan Omarové reakci na požár ve znění: "Sklízejí, co zaseli."

Hodně se po sociálních sítí šířily i různé verze falešného videa, ve kterém byly slyšet výkřiky "Allahu akbar" (arabsky Bůh je veliký), zatímco chrám hořel. Lidé také v souvislosti s pondělním požárem zveřejňovali snímky katedrál, které ale nezachycovaly chrám Notre-Dame v Paříži, ale stejnojmennou baziliku v Montrealu.

Co z toho mají?

Falešné účty a šíření dezinformací mají nejen v Česku na svědomí ve velké míře ruští trollové. Podle Gregora jim jde o to, aby ovlivnili debatu ve společnosti v neprospěch Evropské unie.

"Vzorec chování trollů, kteří jsou napojení na Rusko, napovídá, že podporují radikální hnutí a politické subjekty. Chtějí trochu rozhádat společnost, protože v zájmu mezinárodní obchodní politiky Ruska je obchodovat s malými státy, vůči kterým může uplatňovat svoji dominantní roli. Pro Rusko je to snazší než vyjednávat s EU, která je silným hráčem," doplnil politolog Gregor.

Video: První záběry z vyhořelé katedrály

Ničivému ohni bylo v pařížské katedrále Notre-Dame vystaveno sousoší Piety, vzácná Madona s dítětem nebo unikátní varhany a vitrážová okna. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy