Upozornil na to americký server BuzzFeed, podle kterého se konspirátoři snažili připsat založení požáru svým politickým protivníkům. Konspiračními teoriemi se ale zaplnily i české diskuse na sociálních sítích.
Miloš Gregor, politolog a odborník na dezinformace z Masarykovy univerzity, vysvětluje, že nepravdivé zprávy šíří provokatéři, kteří se v diskusích schválně snaží vyvolat vlnu nenávisti k muslimům. "Někdy ale může jít o lidi, kteří si špatně vyloží nějaké informace nebo kontext," říká deníku Aktuálně.cz. "Například vidí na fotce před hořící katedrálou někoho ve vestě a vyvodí si, že za tím je hnutí žlutých vest, přitom mohlo jít o hasiče," dodává.
How Trolls, Conspiracy Theorists, And Far-Right Figures Created An Anti-Muslim Narrative For The Notre Dame Fire https://t.co/EKKY6kaQu4
— BuzzFeed (@BuzzFeed) April 17, 2019
V neposlední řadě ale takové komentáře a informace sdílejí lidé, kteří mají strach. Poplašné zprávy berou jako potvrzení toho, že migranti jsou nebezpeční.
Na sociálních sítích se šíří reakce účtů s arabskými jmény, které požár katedrály oslavují. Ty ale často nemají profilovou fotku nebo mají podezřele málo přátel a pravděpodobně jde o falešné účty. Jestli jde o provokaci nebo falešné účty, se ale podle Gregora ukáže až zpětně.
Falešných účtů se chytnou populisté a štváči
Gregor zároveň upozorňuje, že lživé nebo z kontextu vytržené informace často rádi sdílejí populisté a antiimigrační aktivisté. "Snaží se tím přiživit svou politickou agendu," vysvětluje.
O údajném úmyslném žhářství v Notre-Dame jako první informoval - avšak bez důkazů - americký web InfoWars, známý šířením dezinformací a konspiračních teorií. Jeho článek se opírá o chybný příspěvek na Twitteru, ve kterém osoba islámského vyznání psala, že požáru katedrály Notre-Dame nelituje a na francouzské historii jí nezáleží. Tweet byl později smazán, zpráva na webu ale dál zůstala.
Na české scéně se dá k manipulativnímu webu InfoWars přirovnat podle Gregora například server AE News, dříve známý jako Aeronet.
Dezinformace o požáru "způsobeném teroristickým útokem" hlásal i falešný účet televize CNN na Twitteru, než jej sociální síť zrušila.
Koordinovaná kampaň z desítek účtů na Twitteru podle serveru BuzzFeed šířila odkazy na novinový článek, podle kterého se v autě u katedrály našly plynové bomby a "arabské dokumenty". Vše budilo dojem, že incident souvisel s požárem, ale ve skutečnosti byl novinový článek tři roky starý. Podobně se uvést v omyl snažil i příspěvek z webu Jihad Watch, který často přináší protiislámské dezinformace, poznamenal BuzzFeed.
Falešný účet televize Fox News pak připisoval demokratické senátorce somálského původu Ilhan Omarové reakci na požár ve znění: "Sklízejí, co zaseli."
Hodně se po sociálních sítí šířily i různé verze falešného videa, ve kterém byly slyšet výkřiky "Allahu akbar" (arabsky Bůh je veliký), zatímco chrám hořel. Lidé také v souvislosti s pondělním požárem zveřejňovali snímky katedrál, které ale nezachycovaly chrám Notre-Dame v Paříži, ale stejnojmennou baziliku v Montrealu.
Co z toho mají?
Falešné účty a šíření dezinformací mají nejen v Česku na svědomí ve velké míře ruští trollové. Podle Gregora jim jde o to, aby ovlivnili debatu ve společnosti v neprospěch Evropské unie.
"Vzorec chování trollů, kteří jsou napojení na Rusko, napovídá, že podporují radikální hnutí a politické subjekty. Chtějí trochu rozhádat společnost, protože v zájmu mezinárodní obchodní politiky Ruska je obchodovat s malými státy, vůči kterým může uplatňovat svoji dominantní roli. Pro Rusko je to snazší než vyjednávat s EU, která je silným hráčem," doplnil politolog Gregor.