Simulovaný útok KLDR. Jižní Korea a USA zahájily cvičení

ČTK ČTK
17. 8. 2015 8:34
Každoroční jihokorejsko-americké vojenské cvičení simuluje útok Severní Koreje. Ta oběma zemím pohrozila odvetou.
Vojenská přehlídka v KLDR. (ilustrační foto)
Vojenská přehlídka v KLDR. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Soul - Desítky tisíc vojáků dnes zahájily každoroční jihokorejsko-americké vojenské cvičení, jehož scénář simuluje útok Severní Koreje (KLDR). Ta předem vyzvala ke zrušení manévrů a pohrozila odvetou jak Soulu, tak Washingtonu. Informovala o tom agentura AFP.

Cvičení Ulchi Freedom, které potrvá do 28. srpna, je převážně počítačově simulované, ale i tak se do něj zapojí 50 000 jihokorejských a 30 000 amerických vojáků. Soul a Washington trvají na tom, že manévry mají čistě obranný význam.

Severní Korea nicméně toto cvičení - stejně jako další jihokorejsko-americké manévry - označila za "vyhlášení války" a chvástala se svou schopností provést odvetné údery proti Soulu a Bílému domu. Severokorejské ministerstvo zahraničí minulý týden vyzvalo k okamžitému odvolání manévrů a varovalo Washington, že bude odpovědný za "veškeré následky", pokud se cvičení uskuteční.

Z komunistické KLDR rovněž zazněly opakované hrozby útokem na prezidentské paláce USA i Jižní Koreje. Podle severokorejského prohlášení by měly mít obě země na paměti, že Bílý dům ve Washingtonu i Modrý dům v Soulu, v němž sídlí jihokorejská prezidentka, jsou na dostřel severokorejských raket.

Severní Korea neustále rozšiřuje a vylepšuje své rakety, ovšem experti se neshodují v tom, jak daleko či blízko je KLDR od splnění svého cíle - rakety schopné nést jadernou hlavici.

Letošní cvičení přichází v době zvláště vysokého napětí, kdy Jižní Korea obvinila KLDR z nastražení min, které zranily jihokorejskou pohraniční hlídku. To ale KLDR popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy