Simulovaný útok KLDR. Jižní Korea a USA zahájily cvičení

ČTK ČTK
17. 8. 2015 8:34
Každoroční jihokorejsko-americké vojenské cvičení simuluje útok Severní Koreje. Ta oběma zemím pohrozila odvetou.
Vojenská přehlídka v KLDR. (ilustrační foto)
Vojenská přehlídka v KLDR. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Soul - Desítky tisíc vojáků dnes zahájily každoroční jihokorejsko-americké vojenské cvičení, jehož scénář simuluje útok Severní Koreje (KLDR). Ta předem vyzvala ke zrušení manévrů a pohrozila odvetou jak Soulu, tak Washingtonu. Informovala o tom agentura AFP.

Cvičení Ulchi Freedom, které potrvá do 28. srpna, je převážně počítačově simulované, ale i tak se do něj zapojí 50 000 jihokorejských a 30 000 amerických vojáků. Soul a Washington trvají na tom, že manévry mají čistě obranný význam.

Severní Korea nicméně toto cvičení - stejně jako další jihokorejsko-americké manévry - označila za "vyhlášení války" a chvástala se svou schopností provést odvetné údery proti Soulu a Bílému domu. Severokorejské ministerstvo zahraničí minulý týden vyzvalo k okamžitému odvolání manévrů a varovalo Washington, že bude odpovědný za "veškeré následky", pokud se cvičení uskuteční.

Z komunistické KLDR rovněž zazněly opakované hrozby útokem na prezidentské paláce USA i Jižní Koreje. Podle severokorejského prohlášení by měly mít obě země na paměti, že Bílý dům ve Washingtonu i Modrý dům v Soulu, v němž sídlí jihokorejská prezidentka, jsou na dostřel severokorejských raket.

Severní Korea neustále rozšiřuje a vylepšuje své rakety, ovšem experti se neshodují v tom, jak daleko či blízko je KLDR od splnění svého cíle - rakety schopné nést jadernou hlavici.

Letošní cvičení přichází v době zvláště vysokého napětí, kdy Jižní Korea obvinila KLDR z nastražení min, které zranily jihokorejskou pohraniční hlídku. To ale KLDR popírá.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy