Kim Čong-un daruje lidem čas. Posune ho o půl hodiny zpět

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 8. 2015 10:32
Pchjongjang krok vysvětluje tím, že občané dostanou zpět to, co jim "zlí japonští imperialisté" vzali během okupace.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea si už za pár dní vezme to, co jí "zlí japonští imperialisté během okupace vzali", a posune ručičky hodin o 30 minut zpět.

Režim severokorejského diktátora Kim Čong-una rozhodl, že půl hodinu spánku, "ukradenou" v roce 1910 za japonské nadvlády, svým občanům vrátí symbolicky 15. srpna, tedy při příležitosti 70. výročí osvobození Korejského poloostrova.

"Vůdce tak ocení neotřesitelnou víru a vůli, kterou prokázali vojáci i lid v době osvobození," píše severokorejská agentura KCNA.

Před vpádem japonských vojsk platil na Korejském poloostrově jednotný čas, který byl 8,5 hodiny napřed před greenwichským standardním (GMT).

Jelikož byly KLDR, Jižní Korea a Japonsko až doposud ve stejném časovém pásmu, dotkne se změna provozu společné severokorejské a jihokorejské průmyslové zóny v Kesongu.

"Krátkodobě tam mohou vzniknout nějaké komplikace a z dlouhodobého hlediska to bude další překážka ve snaze o odbourání odlišností na obou stranách," prohlásil podle BBC Jeong Joon-Hee z jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Časové zóny žádná mezinárodní organizace nespravuje ani nepřiděluje. Každá země se tedy může sama rozhodnout, jakou cifru chce mít na hodinách.

V roce 2007 se podobně zachovala Venezuela. Prezident Hugo Chavez tehdy vydal dekret o "spravedlivějším rozdělování slunečního svitu občanům" a - stejně jako nyní KLDR - nařídil vrátit čas o třicet minut.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy