Kim Čong-un daruje lidem čas. Posune ho o půl hodiny zpět

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 8. 2015 10:32
Pchjongjang krok vysvětluje tím, že občané dostanou zpět to, co jim "zlí japonští imperialisté" vzali během okupace.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea si už za pár dní vezme to, co jí "zlí japonští imperialisté během okupace vzali", a posune ručičky hodin o 30 minut zpět.

Režim severokorejského diktátora Kim Čong-una rozhodl, že půl hodinu spánku, "ukradenou" v roce 1910 za japonské nadvlády, svým občanům vrátí symbolicky 15. srpna, tedy při příležitosti 70. výročí osvobození Korejského poloostrova.

"Vůdce tak ocení neotřesitelnou víru a vůli, kterou prokázali vojáci i lid v době osvobození," píše severokorejská agentura KCNA.

Před vpádem japonských vojsk platil na Korejském poloostrově jednotný čas, který byl 8,5 hodiny napřed před greenwichským standardním (GMT).

Jelikož byly KLDR, Jižní Korea a Japonsko až doposud ve stejném časovém pásmu, dotkne se změna provozu společné severokorejské a jihokorejské průmyslové zóny v Kesongu.

"Krátkodobě tam mohou vzniknout nějaké komplikace a z dlouhodobého hlediska to bude další překážka ve snaze o odbourání odlišností na obou stranách," prohlásil podle BBC Jeong Joon-Hee z jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Časové zóny žádná mezinárodní organizace nespravuje ani nepřiděluje. Každá země se tedy může sama rozhodnout, jakou cifru chce mít na hodinách.

V roce 2007 se podobně zachovala Venezuela. Prezident Hugo Chavez tehdy vydal dekret o "spravedlivějším rozdělování slunečního svitu občanům" a - stejně jako nyní KLDR - nařídil vrátit čas o třicet minut.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy