Šíité těžce prohráli parlamentní volby v Kuvajtu

ČTK ČTK
28. 7. 2013 8:35
Jejich hlasy se přelili k liberálům, kteří oproti předchozímu období zasedli v parlamentu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kuvajt - Šíitská menšina v Kuvajtu přišla v sobotních volbách o více než polovinu křesel v jednokomorovém parlamentu.

Liberálové, kteří v předchozím parlamentu neměli žádného zástupce, naopak několik křesel získali. Podle agentury AFP to vyplývá z konečných výsledků, které v noci na neděli zveřejnily místní úřady.

Po prosincovém hlasování voliči o složení Národního shromáždění v sobotu rozhodovali v krátké době podruhé. Jejich naděje na politickou stabilitu však byly podle analytiků malé. Za posledních sedm let se v bohatém arabském státu konalo již šest parlamentních voleb, aniž by se podařilo sestavit stabilní vládu.

Kandidáti šíitské menšiny, která tvoří asi 30 procent obyvatel země, v sobotních volbách získali osm z celkových 50 křesel, která byla k dispozici. Ve srovnání s prosincovými volbami, kdy obdrželi rekordních 17 mandátů, je to výrazná ztráta.

Liberálové, kteří v předchozím parlamentu neměli žádného zástupce, tentokrát získali nejméně tři křesla. O jeden mandát na celkových šest si polepšili sunnitští islamisté.

Podle ministerstva informací se i přes velký žár, kdy teploměr ukazoval 45 stupňů Celsia, k volbách dostavilo 52,5 procenta voličů. Volební účast tak byla vyšší než v prosinci, kdy činila 40 procent.

Výsledky tehdejších voleb nejvyšší soud zrušil poté, co hlasování bojkotovala opozice. Tu v Kuvajtu tvoří islamisté, liberálové a zástupci kmenů nebo mládežnických skupin. Výzvy k bojkotu zaznívaly i před sobotním hlasováním.

Volby se tentokrát vůbec poprvé v dějinách země konaly během muslimského postního měsíce ramadánu, kdy věřící před soumrakem nesmějí jíst ani pít. Za vyšším číslem o voličské účasti stojí podle agentury AFP zájem příslušníků kuvajtských kmenů, které předchozí hlasování bojkotovaly.

V Kuvajtu žije 3,9 milionu lidí, z nichž ale 69 procent tvoří cizinci bez volebního práva. Volební systém je v arabském prostředí považován za demokratický, volební právo mají i ženy. Kuvajt je spolu s Bahrajnem jedinou arabskou monarchií v Perském zálivu, která má volený parlament. Všechny významné funkce ve státní správě však zastávají členové vládnoucí rodiny Sabahů.

 

Právě se děje

Další zprávy