Shell bude těžit plyn na největší plovoucí ploše světa

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
15. 7. 2011 22:31
Plošina bude největším objektem vznášejícím se na mořské hladině
Těžební plošinu Mystras využívá Shell v moři před pobřežím Nigérie
Těžební plošinu Mystras využívá Shell v moři před pobřežím Nigérie | Foto: Aktuálně.cz

Haag, Canberra - Těžební pole Prelude je schopno vydat 3,6 milionu tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně. To je takové množství suroviny, že by stačilo k vytápění tak veliké a hustě zalidněné oblasti, jako je metropolitní Londýn.

Těžit zde plyn bylo však až doposud prakticky nemožné. Podmořské ložisko se nachází ve značné hloubce - a hlavně ve vzdálenosti dvě stě kilometrů od pobřeží severozápadní Austrálie. 

Britsko-nizozemský koncern Shell, který je vlastní, ale přišel s řešením, jež mu umožní dostat se na obrovské zásoby plynu. V roce 2017 začne surovinu těžit pomocí obří plovoucí platformy vážící 600 000 tun. Ta se v současnosti vyrábí v loděnicích Samsung na jihokorejském ostrově Geoje.

Až bude celé zařízení dokončeno, stane se největším plovoucím objektem na světě. Bude dlouhé 488 a široké 74 metrů a tedy ještě o 154 metrů delší než největší americké letadlové lodi třídy Nimitz.

Plyn bude na plošině zkapalňován při teplotě mínus 161 stupňů Celsia a následně bude skladován v obřích zásobnících. Jednou týdně bude LNG přečerpán do tankeru, který zamíří k břehům Japonska, Číny a Jižní Koreje.

Zemního plynu je zatím na rozdíl od ropy dost, vytěžit jej ale v některých případech není jednoduché
Zemního plynu je zatím na rozdíl od ropy dost, vytěžit jej ale v některých případech není jednoduché | Foto: Reuters/Lászlo Balogh

"Tradiční způsob těžby zemního plynu v moři vyžaduje položení plynovodu," řekl stanici BBC generální manažer Shellu pověřený LNG Neil Gilmour. "Tak se to doposud dělá v Severním moři."

Plošina je podle Gilmoura konstruována tak, aby vydržela nápor cyklóny páté (nejvyšší) kategorie na Saffirově-Simpsonově stupnici, při které vznikají až 20 metrů vysoké vlny a vítr dosahuje rychlosti dvě stě kilometrů v hodině.

"Koncept představuje velmi elegantní řešení, protože k němu nepotřebujete žádnou pevnou infrastrukturu," tvrdí Johan Hedstrom, analytik energetických trhů ze společnosti Southern Cross Equities. "Nevyžaduje ani pobřežní rafinerii. Až plyn dojde, vrty se jednoduše uzavřou a celé zařízení se přesune jinam.

Prelude by mělo být vytěženo nejdříve za 25 let.

Shell si nechal postavit několik obřích plovoucích plošin, žádná ale ani zdaleka nedosahuje velikosti a impozantnosti té, která nyní vzniká v Jižní Koreji.

 

Právě se děje

Další zprávy