Severní Korea vypustila podle USA na oběžnou dráhu dva objekty. Není jisté, jestli vysílají signál

ČTK ČTK
8. 2. 2016 8:34
Severní Korea v neděli vypustila balistickou raketu, která na oběžnou dráhu vynesla dva objekty. Zatím se však americkým ozbrojeným silám nepodařilo zjistit, zda objekty vysílají nějaký signál. Podle amerických odborníků potrvá ještě několik dní, než se podaří stanovit, zda se satelit či satelity na oběžné dráze udrží a nezačne či nezačnou padat zpátky do atmosféry. Také bude možné zhodnotit, zda vysílají signál, a jsou tedy technicky funkční.
KLDR podle USA vypustila na oběžnou dráhu dva objekty. (Ilustrační foto)
KLDR podle USA vypustila na oběžnou dráhu dva objekty. (Ilustrační foto) | Foto: ESA

Washington - Balistická raketa, kterou odpálila v neděli Severní Korea, vynesla na oběžnou dráhu dva objekty. V neděli o tom informovalo strategické velení amerických ozbrojených sil, podle kterého ale není jasné, zda vysílají nějaký signál, a jsou tedy technicky funkční.

Použitá raketa se konstrukčně velmi podobá té, která byla použita v prosinci 2012. Tehdy vynesla raketa Unha-3 ze základny Sohe na severozápadě země na oběžnou dráhu údajně pozorovací družici, která oblétá zeměkouli jednou za 95 minut. Ani u tohoto 100kilogramového objektu ale nebyl nikdy zaznamenán žádný signál, ačkoli KLDR tvrdí, že obsahuje kamery určené k vysílání pořízených fotografií zpátky na Zemi.

Podle amerických odborníků potrvá ještě několik dní, než se podaří stanovit, zda se satelit či satelity na oběžné dráze udrží a nezačne či nezačnou padat zpátky do atmosféry. Také bude možné zhodnotit, zda vysílají signál, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy