USA obvinily Severní Koreu z rozšíření vyděračského počítačového viru WannaCry do celého světa

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 12. 2017 6:48
Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k infikovanému počítači a vyžadoval zaplacení výkupného.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Bílý dům poprvé oficiálně připsal Severní Koreji odpovědnost za šíření vyděračského počítačového programu WannaCry, který na jaře infikoval statisíce počítačů ve 150 zemích světa.

Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert v pondělí uvedl, že Spojené státy mají o severokorejské vině důkazy a že Pchjongjang ponese za vytvoření tohoto viru následky.

"Severní Korea jednala zvláště zle, převážně bez kontroly, po více než desetiletí a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější," napsal Bossert v článku pro deník Wall Street Journal.

Dodal, že Trumpova vláda bude i nadále uplatňovat "strategii maximálního tlaku, aby omezila schopnost Pchjongjangu podnikat útoky, kybernetické či jiné".

Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k infikovanému počítači a vyžadoval zaplacení výkupného.

Napadl například počítače britského zdravotního systému či vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy jako Nissan či Renault.

Někteří experti v analýzách tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny.

Bossert nyní uvedl, že USA mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších zemí a společností, jako je Británie či Microsoft.

Mezi USA a Severní Koreou je velké napětí po zkouškách atomových náloží a balistických raket, které provedla KLDR. Americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un si navzájem vyhrožují vojenským úderem.

Podívejte se na videoreportáž ze Severní Koreje:

Severokorejská státní televize začala vysílat v širokoúhlém formátu 16:9 ve vysokém rozlišení. Končí tak vysílání jednoho formátu 4:3. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy