New York - Členové Rady bezpečnosti OSN na svém jednání v New Yorku vyjádřili zásadní nesouhlas se severokorejskou jadernou zkouškou. Je to podle nich zřejmé porušení předchozích rezolucí RB OSN. Rada začne okamžitě pracovat na textu nového dokumentu týkajícího se KLDR.
KLDR oznámila, že provedla s úspěchem jaderný test, což vyvolalo negativní ohlasy na celém světě. Rada bezpečnosti OSN se kvůli tomu mimořádně sešla na žádost Japonska.
Dospěla k závěru, že KLDR porušila dvě předchozí rezoluce, přijaté po prvním severokorejském atomovém testu z roku 2006.
Severní Korea si však z kritiky Rady bezpečnosti zjevně nic nedělá. V úterý totiž otestovala dvě další rakety krátkého doletu. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. V pondělí už KLDR vypálila tři rakety krátkého doletu.
Předchozí rezoluce Rady bezpečnosti Severokorejcům zakazují provádět jaderné zkoušky i testovat balistické střely a vyzývají ji k účasti v šestistranných rozhovorech, jejichž cílem je zredukovat severokorejský jaderný program. Účastníky těchto rozhovorů v minulosti byly kromě obou korejských států Japonsko, Čína, USA a Rusko.
Americká stálá zástupkyně při OSN Susan Riceová oznámila, že USA budou po dnešku prosazovat přísnou příští rezoluci.
Americký prezident Barack Obama nový test odsoudil a označil ho za ohrožení míru a světové bezpečnosti. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala k vytvoření "pevného a jednotného" postoje vůči severokorejské jaderné hrozbě.
Jednání RB OSN se zúčastnilo pět jejích stálých členů plus Japonsko a Jižní Korea. K těm, kdo severokorejský test odsoudili, se připojila také Čína, která v jiných případech patří k obráncům Pchjongjangu.