Ženeva - Na konferenci o mírovém řešení konfliktu v Sýrii v Ženevě začala první přímá schůzka delegací syrské vlády a opozice.
Podle OSN se schůzky jako zprostředkovatel účastní i zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. Syrská vláda před zahájením rozhovorů potvrdila odmítavé stanovisko k požadavku vytvořit přechodný kabinet.
Obě delegace se měly společně sejít již v pátek, k setkání ale nedošlo. Brahímí s nimi hovořil odděleně, tedy stejně jako ve čtvrtek. Ještě před polednem přijal vládní delegaci, s opozicí se pak sešel pozdě odpoledne.
Setkání s vládní delegací trvalo asi hodinu. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po něm podle agentury Reuters pohrozil, že pokud do soboty nezačnou skutečná, tedy přímá jednání, vládní delegace ze Ženevy odjede.
Podle diplomatů budou obě strany jakékoli své poznámky adresovat Brahímímu, a ještě si je nebudou říkat přímo. Během první dopolední schůzky však zástupci obou stran sedící u stolu ve tvaru písmene U nehovořili vůbec. Zhruba půlhodinový proslov měl Brahímí.
"První schůzka skončila. Barahímí hovořil asi 30 minut a nikdo z delegátů nic neřekl," řekl novinářům jeden ze zástupců opozice Anás Abdá. Delegace prý do jednacího sálu vešly každá jiným vchodem a stejným způsobem.
Obě strany se opět sejdou v 16:00 SEČ, kdy už by měly hovořit o humanitárních záležitostech, řekl Abdá.
Brahámí podle něj delegacím řekl, že první dva dny rozhovorů by se měly zaměřit na problematiku civilistů obklíčených ve městech, jako je Homs, na možnosti vyhlašování místních příměří a na otázku přístupu k humanitární pomoci. K závažným politickým tématům se mají dostat postupně.
Dohodli jsme se, že se sejdeme v jedné místnosti
Po schůzce s opozicí Brahímí novinářům řekl, že společná schůzka bude v sobotu. "Dohodli jsme se, že se zítra (v sobotu) sejdeme v jedné místnosti," oznámil podle Reuters.
Nicméně podle agentury AFP bylo vyjádření zmocněnce poněkud opatrnější. "Včera (ve čtvrtek) a dnes jsem se odděleně setkal s delegacemi opozice a vlády a zítra (v sobotu) - doufáme, že jsme se dohodli - se sejdeme ve stejné místnosti," uvedl prý Brahímí.
Podle Reuters páteční oddělené rozhovory s delegacemi reprezentant OSN označil za povzbudivé. Dodal přitom, že další vyjednávání bude založeno na prohlášení velmocí z června 2012, které vyzývá znesvářené strany syrského konfliktu, aby souhlasily s vytvořením přechodné vlády. "Myslím, že to obě strany velmi dobře chápou a přijímají to," poznamenal.
Nynější konference začala ve středu v Montreux, ve čtvrtek pokračovala separátními schůzkami a dnes měla vyvrcholit setkáním obou syrských delegací u jednoho stolu. Cílem je dohodnout se na ukončení syrského konfliktu nebo aspoň na pomoci civilistům. Od začátku konference ale obě delegace a spolu s nimi země, které za oběma stranami stojí, nedávaly najevo, že jsou připraveny ustoupit od svých rozdílných stanovisek.
Jednání hrozilo krachem
Opozice v pátek nejprve oznámila, že se nesejde s Mualimovou delegací, dokud zástupci vlády nepodepíší závěry ženevského setkání z roku 2012. "Požádali jsme zmocněnce OSN, aby se zástupci režimu podepsali pod závěry první ženevské konference. Nesejdeme se s nimi, dokud to nepodepíší," sdělil opoziční zdroj Reuters.
Syrský ministr informací Umrán Zuabí pak prohlásil, že vládní delegace požadavek na ustavení přechodné vlády nepřijímá. Asadova poradkyně Busajna Šaabanová, která je ve vládní delegaci, opozici obvinila z maření rozhovorů a zpochybnila její připravenost vyjednávat o ukončení násilí. "My jsme přijeli s myšlenkou na Sýrii a její občany, zatímco oni s myšlenkou na funkce," řekla krátce předtím, než její delegace odjela za Brahímím.
Damašek se sestavováním přechodné vlády nesouhlasí a až dosud razil vlastní program konference, kterým je dohoda o boji proti teroristům, což je termín syrské vlády pro ozbrojené bojovníky opozičních sil.